Brüsszeli jobbra tolódáson kesereg a Politico
Az Európai Néppárt egyre inkább él a „szélsőjobbal" való együttműködéssel, amikor a szocialistákat nem tudja megnyerni egy szavazáshoz az EP-ben, akkor az ECR frakciót állítja maga mellé.
A Munkáspárt levinné a szavazati korhatárt. A brit tinédzserek viszont könnyen lehet, hogy a jobboldalt választják helyettük, írja a Politico.
Nyitókép: Oli SCARFF / AFP
***
A Politico emlékeztet: a frissen kormányra jutott Munkáspárt elkötelezte magát amellett, hogy szavazati jogot biztosít a 16 és 17 éves fiataloknak, azzal érvelve, hogy a lépés
„növelné a fiatalok részvételét a demokráciában”.
Miközben a klasszikus protestáns munkakultúrával és érdemalapú részvétellel totálisan szembemegy a csekély élettapasztalattal rendelkező, nem dolgozó, nem adózó, feltehetőleg még a felnőtt átlagembernél is befolyásolhatóbb tömeg bekapcsolása döntéshozatali mechanizmusokba, nem véletlen, hogy az ötlet konzervatív kritikusai nem látnak benne mást, mint olcsó szavazatszerzést, ezúttal nem a bevándorlók legalizálásával, hanem a tinédzserek bevonásával.
Ahogy a Politico is csak akkor kezd el aggódni a fiatalok befolyásolhatósága miatt, amikor kiderül: könnyen meglehet, hogy nem csak a baloldali Munkáspártot fogják erősíteni a tinédzserek voksai, ha sor kerül egy efféle jogkiterjesztésre. „A fiatalok hálája a szavazati jogokért ugyanis hamar olvad, ha a Munkáspárt huzamosabb ideig hatalmon lesz” – vélte a Queen Mary Egyetem politikaprofesszora.
Ugyanis, mint kiderült, egy közelmúltbéli felmérés szerint Nigel Farage pártja, a Reform UK nem kevesebb, mint 23 százalékos népszerűséggel rendelkezik a 16-17 évesek körében. Különösen a fiúk körében népszerű a párt, akiknél 35 százalékos aránnyal holtversenybe kerül a Munkáspárt szimpatizánsaival is.
A lap által megkérdezett szakértő szerint ez a korosztály „elfordult a fősodratú pártpolitikától a populistábbnak nevezett politika felé”. Persze Farage maga is tett mindezért, például 900 ezer TikTok-követőt gyűjtött.
A törvényhozás egyelőre nem kapkodja el a dolgot. Ugyanakkor a lap megszólaltat egy másik politikai aktivistát, aki a tinédzserek bevonása mellett a 85 év felettiek kizárásával is kampányol, és óvatos optimizmussal tekint a Munkáspárt lépései irányába.
A közvélemény mindenesetre megosztott, de inkább elutasító: a legutóbbi felmérések szerint a szavazók 52 százaléka „határozottan” vagy „valamelyest” ellenezte a választói korhatár csökkentését, míg a szavazók 38 százaléka támogatja.