Egymásnak ugranak a taxitársaságok: borította a bilit az Uber lépése
Perrel fenyegetnek, Karácsony Gergelyhez és Walter Katalin BKK-vezérhez fordulnak, a legfelsőbb szintre gyűrűzik be a botrány.
Amerikai szerverekre továbbított adatokat.
Nyitókép: FERENC ISZA / AFP
290 millió eurós (114 milliárd forintos) gigabírságot rótt ki a holland adatvédelmi hivatal, a DPA az Uberre, miután a hivatal álláspontja szerint az amerikai taxicég megsértette az európai adatvédelmi szabályzatot, a GDPR-t: ahelyett, hogy vigyázott volna sofőrjei adataira, amerikai szerverekre továbbította őket. Minderről a BBC számolt be.
A hivatal közlése szerint az Egyesült Államokba jogellenes módon jutottak így ki személyazonosító okmányok, taxiengedélyek és helyadatok.
A társaság emellett fizetési adatokat, fényképeket, bizonyos esetekben a sofőrökre vonatkozó bűnügyi és egészségügyi adatokat is tárol. Az Uber jelezte: megfellebbezi a döntést, mert szerintük adattovábbítási gyakorlatuk GDPR-konform volt.
Ez a hibás döntés és a rendkívüli büntetés teljességgel indokolatlanok”
– áll a vállalat közleményében.
A DPA a nyomozást 170 francia Uber-sofőr panaszának alapján indította, s azért került át a holland társszervhez, mert a több EU-tagállamban is adatot kezelő vállalatok adatvédelmi ügyeiben a vállalat európai székhelyét adó ország adatvédelmi hatósága az illetékes – az Uber európai központja pedig Hollandiában van. Az Uberre korábban Magyarországon is rájárt a rúd a hatósági árszabással nehezen összeegyeztethető kedvezményei miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
Perrel fenyegetnek, Karácsony Gergelyhez és Walter Katalin BKK-vezérhez fordulnak, a legfelsőbb szintre gyűrűzik be a botrány.