Hivatalos jelentés: erőre kapott az antiszemitizmus Romániában
Még a román politikai vezetők is következmények nélkül fogalmazhatnak meg antiszemita és holokauszttagadó üzeneteket a parlamentben.
Már nemcsak Nyugat-Európában terjed a zsidóellenesség.
A tavalyi évben hatalmas mértékben megnőtt az antiszemita incidensek száma Csehországban, ami 2023 utolsó negyedévében tetőzött, amikor a Hamász palesztin terrorszervezet október 7-én terrortámadást hajtott végre Izraelben – írta a Remix News.
A Zsidó Hitközségek Szövetsége éves jelentésében feltárta, hogy tavaly 4328 antiszemita incidenst regisztráltak a Cseh Köztársaságban,
ami 90 százalékos növekedést jelent az előző évi 2277-hez képest.
Ezt is ajánljuk a témában
Még a román politikai vezetők is következmények nélkül fogalmazhatnak meg antiszemita és holokauszttagadó üzeneteket a parlamentben.
A jelentés szerint 1802 incidens – vagyis az összes incidens közel 42 százaléka – az év utolsó három hónapjában történt. „Október 7-ét azonnal az antiszemitizmus globális robbanása követte, amely keményen érintette a Cseh Köztársaságot” – áll a jelentésben, rámutatva a vallási konfliktusok fellángolására Európa-szerte az októberi izraeli terrortámadás óta.
Máshol Európában a helyzet még rosszabb. Németországban tavaly rekordot döntött az antiszemita incidensek száma, de Nagy-Britanniában is rekord szintet ért el az antiszemitizmus.
Az antiszemitizmussal foglalkozó kutató- és információs központok szövetsége (RIAS) nemrég mutatta be 2023-as éves jelentését, amelyben rámutatott a példátlan növekedésre. Németországban tavaly a zsidóellenes incidensek több mint fele október 7-e után történt. „Ebben az összefüggésben az antiszemitizmus gyakran különösen erőszakos módon nyilvánult meg” – áll a RIAS jelentésében.
Ezt is ajánljuk a témában
A társadalom egészét érinti a probléma.
Felix Klein, a szövetségi kormány antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős biztosa katasztrofálisnak nevezte a számokat, és hangsúlyozta, hogy a Hamász-támadás katalizátorként szolgált az antiszemita cselekmények megugrására.
„A németországi zsidó életet nagyobb veszély fenyegeti, mint bármikor a Német Szövetségi Köztársaság megalapítása óta” – mondta Klein, hangsúlyozva a RIAS jelentésében kiemelt helyzet súlyosságát.
Ezt is ajánljuk a témában
A friss jelentésben a megkérdezettek négy százaléka számolt be antiszemita indíttatású fizikai bántalmazásról, míg ez az arány 2018-ban két százalék volt.
***