Patrióta előretörés, és ami mögötte van
Háborúk és kioktatás helyett béke és pragmatikus együttműködések– valahogy így lehet összefoglalni a formálódó világpolitikai menüsort. Kacsoh Dániel írása.
Volt olyan kellemetlen ceremónia, amelyen a fellépő helyett más énekelt, máshol az olimpiai láng okozott galibát.
Hatalmas felháborodást keltett a párizsi olimpia megnyitó ünnepsége, egyebek mellett Az utolsó vacsora című Da Vinci-festmény kifigurázása miatt, amely széles körben gerjesztett heves indulatokat. Ugyanilyen megrökönyödést váltott ki az emberekben a szakállas szőke nők vonaglása, valamint a meztelen, kékre festett Dionüszosz is. A képen is látható előadó később azt nyilatkozta, hogy büszke az előadására, ez a kultúrája része. „Tele vagyunk különböző emberekkel, és mindenki a maga módján él, és mindenkinek joga van hozzá” – nyilatkozta.
Azonban nem ez volt az első botrányos olimpiai megnyitó, bár egy részüket inkább technikai probléma okozta.
A 2008-as pekingi olimpiai játékok megnyitóünnepségén az akkor kilencéves Lin Miaoke énekelte a kínai nemzeti himnuszt, a kislányt pedig mindenki a szívébe zárta. Csakhogy kiderült, hogy nem az ő hangját lehetett hallani a stadionban, hanem egy hétéves társáét Yang Peiyi-ét. A korábban országos versenyt nyerő kislány azért nem állhatott színpadra az olimpiai megnyitón, mert csúnyán álltak a fogai.
2010-ben Vancouverben a téli olimpiai megnyitó ünnepsége kezdődött kínosan, mivel a hatalmas üst, amelyet négy oszlopnak kellett volna felemelnie az olimpiai lánggal, meghibásodott. Az egyik oszlop nem emelkedett fel, így azt azt meggyújtó sportolónak rögtönöznie kellett, így csak feltartotta a kezében lévő fáklyát.
1988 – Szöulban a megnyitón egy csapat galambot engedtek be a stadionba a béke jelképeként. Amikor azonban meggyújtották az üstöt, több galambot is elégettek az élő televíziós közvetítésben,
A téli olimpiát 2014-ben Szocsiban rendezték meg. Széleskörű találgatások folytak arról, hogy a város teljesen felkészült-e a sporteseményre, és a megnyitóünnepségben történt is egy hatalmas technikai baki. A híres olimpiai gyűrűk felemelkedésekor az ötödik gyűrű nem világított, így elég furcsára sikeredett a szimbólum.