Pintér Sándor belügyminiszter válaszában leszögezte:
Magyarország részéről a Nemzeti Kártya iránti kérelem elbírálása esetén ugyanazon migrációs és biztonsági szűrésekre kerül sor, mint más tartózkodási engedélyek esetében.
Budapest megkönnyítette az oroszok és fehéroroszok EU-ba történő beutazását és tartózkodását. Az Európai Bizottság emiatt magyarázatot követel vezető politikusoktól, és azt kéri, hogy fontolják meg Magyarország schengeni övezetben történő részvételének felfüggesztését – emlékeztetett a Gazeta Wyborcza.
Ezzel kapcsolatban a lap felidézte Jonas Bornemann, a Groningeni Egyetem Jogi Karának, a schengeni övezettel kapcsolatos uniós jogalkotásra szakosodott munkatársának kijelentését. Szerinte jogilag nem lehet „kirúgni” sem Magyarországot, sem más országot a schengeni övezetből. Egy országnak a schengeni övezetből történő kivágása példátlan lenne.
Donald Tusk is megszólalt
A lap ezzel kapcsolatban arról is beszámolt, hogy
Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerint egy ilyen kirekesztés Magyarország EU-ból való kilépésének kezdetét jelentheti.
„Óvatosnak kell lennünk az országok Európai Unióból való kizárásával” – tette hozzá. „Tusk aggodalmai jogosak, bár nem hiszem, hogy Magyarország esetleges felfüggesztése végleges lesz. Ha visszaállítanák a határellenőrzést Magyarországgal, annak ideiglenesnek kell lennie, amíg Magyarország nem teljesíti az uniós jogot. Ez elegendő szankció lenne” – magyarázta Bornemann.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.