Biafra függetlenedése jelentősen átrajzolná az erőviszonyokat.
Nyitókép: Nigéria törzsei. Forrás: Wikipédia
A Nigériában élő biafrai igbók a tíz elveszett törzs egyikének, a Gád törzs leszármazottainak tekintik magukat, akik ma is követik a zsidó vallást, és Izrael segítségében reménykednek, hogy függetlenné váljanak, és megalapítsák a saját államukat, írja a Világgazdaság.
A lap emlékeztet: a térség már egyszer kivívta függetlenségét az 1967-es biafrai háborúban, de ez nem tartott sokáig, mert az akkoriban szintén frissen függetlenné vált Nigéria bekebelezte a területet – több millió halott árán is.
A függetlenségi mozgalom vezetője, Nnamdi Okwu Kanu szerint
70 millió biafrai él a világon, és közülük 50 millió zsidó,
aki a mai napig követi a hagyományokat: körülmetélik a fiúkat, kipát hordanak, tanulmányozzák a tórát, megtartják a zsidó ünnepeket.
A maradék 20 millió nemzsidó igbó a gyarmatosítással érkezett misszionáriusok térítőmunkájának „eredménye”.
Az igbó hagyomány szerint Gád már az egyiptomi kivonulás előtt elmenekült a családjával és más zsidó csoportokkal Észak-Afrikán keresztül a mai Nigéria déli részén található Anambra-völgybe, ahol felépítették a templomukat, és évezredeken keresztül gyakorolták a zsidó vallást.
Izrael korántsem közömbös „a távoli rokonok” iránt: Tel-Aviv minden év március 30-án teret ad egy, a biafrai függetlenség kikiáltásának évfordulóján megrendezett gyűlésnek.
Saul Maizlis izraeli író, a biafrai baráti társaság elnöke szerint az igbókat még mindig üldözik a zsidóságuk miatt,
különösen a Boko Haram nevű terrorista szervezet veszélyezteti őket, gyakran támadnak rájuk macsétákkal.
Pokollá vált az életük, próbálják őket erőszakkal áttéríteni az iszlámra vagy kivándorlásra kényszeríteni.
A biafraiak szerint bár az angolok hivatalosan 1948-ban elhagyták az országot, segítettek a nigériaiaknak megszüntetni Biafra függetlenségét, és a mai napig támogatják a rezsimet az igbók bántalmazásában és elnyomásában, annak megakadályozásában, hogy kikiálthassák független zsidó államukat Afrikában.