Nagyon kiakadt Ukrajna a FIFA-ra, bocsánatkérést követel
A Nemzetközi Labdarúgó szövetség olyan térképet használt, amelyen a Krím Oroszországhoz tartozik.
Az ukrán elnök interjút adott Trudy Rubinnak, az amerikai The Philadelphia Inquirer újságírójának.
Nyitókép: Anatolii STEPANOV / AFP
A beszélgetés során szóba került az esetleges béketárgyalások kérdése is. Zelenszkij szerint van lehetőség arra, hogy Kijev és Moszkva valamilyen módon tárgyalni kezdjen a konfliktus békés rendezéséről. Az elnök példaként említette a fekete-tengeri gabonafolyosó létrehozásánál alkalmazott módszert,
mely szerint a közvetlen megbeszélések helyett szívesebben adná át az üzeneteket egy közvetítőnek, amelyet mindkét fél elfogadna.
Korábban Törökország és az ENSZ töltötték be ezt a közvetítő szerepet, segítve az egyezmény aláírását. Zelenszkij szerint a korábbi tapasztalatokra építve akár más témakörökben is lehetne közvetítőket bevonni, mint például a tűzszünet, a tengeri hajózás vagy a területi integritás kérdése. Az ukrán elnök nem nevezte meg pontosan, mely országokra vagy nemzetközi szervezetekre gondolt, mivel kevés olyan kormány van, amelyet mindkét fél elfogadna közvetítőként. Zelenszkij elképzelése szerint különböző kontinensekről érkező résztvevők javasolhatnának megoldásokat a problémákra.
Az elmúlt időszakban többször is szóba került egy lehetséges ukrajnai béke forgatókönyve, de a felek álláspontjai nem közeledtek.
Míg Kijev azt követeli, hogy az oroszok minden területről, beleértve a Krímet is, kivonuljanak, Moszkva nemcsak a Krím, hanem további négy megye területét is magáénak követeli, és elvárja, hogy Ukrajna demilitarizált és semleges legyen. Ezek a feltételek egyik fél számára sem kedvezők, így továbbra sem várható a békés rendezésre törekvő párbeszéd elindulása.