Nyitóképen: Sunak és Starmer – egyikük örülhet csütörtökön (Leon Neal / POOL / AFP)
Miközben a kontinensen az európai parlamenti választás, majd a hirtelenjében kiírt franciaországi nemzetgyűlési választás kötötte le a figyelmet, az EU-ból kilépett szigetország is sorsfordító voksolásra készül. Csütörtökön, július 4-én tartják a brit parlamenti választást, ahol 14 évnyi konzervatív kormányzásról mondanak ítéletet a voksolók.
Amikor pár hete Rishi Sunak miniszterelnök a szakadó esőben ázva bejelentette, hogy a várható őszi időpontig nem is várva rögtön most nyárra kezdeményezi a választást,
a helyzet olyannak tűnt, mint egy nem kívánt, de elkerülhetetlen orvosi vizsgálat bejelentése.
Bár az írott alkotmány nélküli brit választási rendszerben a kormányfőnek elég szabad keze van a választási időpont kiválasztásához és ezzel a kampány befolyásolásához, a választást aztán, bármilyen rossz legyen is a helyzete, csak meg kell tartani.
A népszerűtlenségi spirálban vergődő, onnan minden próbálkozás ellenére kitörni nem tudó konzervatív kormány fejeként végül Sunak úgy döntött, nem odázza el az elkerülhetetlent, és akkor inkább gyorsan túl is esne az egészen. A nyárra kiírt választással sajtóhírek szerint még sok párttársát is meglepte, mivel a toryk számos körzetben még nem is döntötték el addigra, hogyan és kivel kezdenek a helyi kampányokba. Nyilván sok konzervatív képviselő látta maga előtt a bizonytalanná vált jövőt, azon vacillálva, hogy a biztos – vagy valószínűsíthető – bukás tudatában is elinduljanak-e a körzeteikben, vagy inkább lépjenek is vissza – leszállva a süllyedő hajóról.
De miről is van szó? Arról, hogy az eddigi közvélemény-kutatások egybehangzó mérései szerint
történelmi léptékű győzelmet arathat a baloldali Munkáspárt Nagy-Britanniában.
Nagyobbat, mint amivel a Thatcher- és Major-korszak után Tony Blair berobbant a brit és a világpolitika ajtaján 1997-ben.
A felmérések hosszú hónapok óta 45 százalék körüli népszerűséget mértek eddig az ellenzéki Munkáspártnak. Vele szemben a másik hagyományos fő erő, a 14 éves kormányzásban minden szinten elfáradó Konzervatív Párt mindössze 25 százalék körüli népszerűséggel rendelkezett eddig, és ez a trend ráadásul még csökkenő is, tehát a botrányok közt megbukó Boris Johnson és a politikatörténeti kabaré kategóriájába kerülő Liz Truss rövidke kormányfősége után hatalomba került Rishi Sunak se tudta fölemelni a toryk süllyedő hajóját. Sőt.