Átfogó offenzívát indítottak az oroszok Ukrajna keleti részén
Az ukrán vezérkar kedd délutáni helyzetjelentésében 22 orosz támadásról számolt be.
A számok és a jelentések alapján úgy tűnik: változás állt be a hosszú ideje befagyott ukrán fronton – számolt be Somkuti Bálint hadtörténész, biztonságpolitikai szakértő, az MCC kutatótanára az Ultrahang adásában.
Nyitókép: Az orosz-ukrán háború valósága/Donyeck/Anatolii STEPANOV / AFP
Változást lehet érzékelni az ukrán fronton és úgy tűnik kezd beérni az oroszok fojtogató taktikája – erről beszélt Somkuti Bálint az Ultrahang adásában. „Két olyan katlan kezd kialakulni, aminek később lehet jelentős szerepe. Az egyik egy Toretsk nevű kisváros körül kezd kialakulni a front délebbi szakaszán, a másik pedig valamivel északra, egy Sziverszk nevű város körül kezd formálódni. Ez utóbbi azért fontos, mert a sokat emlegetett és szinte teljesen szétlőtt Bahmutnak ez volt a párja a második ukrán védővonalban” – fejtette ki at biztonságpolitikai szakértő.
Hozzátette: úgy tűnik, nem a hagyományos lerohanás taktikáját használják az oroszok, hanem bekerítik a településeket.
„Valószínűleg az a döntés született az ukrán katonai vezetés részéről, hogy ezeket a területeket, nem mondom, hogy feladják, de harcolva vonulnak vissza innen, miközben máshol rendkívül hevesen védekeznek” – mondta a hadtörténész azzal kapcsolatban, hogy az ukránok több helyen visszavonultak. A szakértő szerint az oroszok úgy viselkednek, mint egy óriáskígyó: próbálják kiszorítani az életet az ukrán hadseregből, és ezt úgy akarják elérni, hogy újabb és újabb pontokon indítanak támadást.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán vezérkar kedd délutáni helyzetjelentésében 22 orosz támadásról számolt be.
Somkuti Bálint elmondta: elméletben nem állnak rosszul az ukránok az emberi erőforrás tekintetében. Szerinte azonban egyre több jele van annak, hogy a lakosság nem akar már annyira harcolni, csak nem nagyon van választása.
Végsőkig nem lehet feszíteni egy nemzet ellenálló képességét”
– mondta a szakértő hozzátéve, hogy a felmérések alapján egyre többen vannak, akik hajlandóak lennének területet feladni a békéért. Később megjegyezte: valószínűleg más európai nemzet nem bírta volna olyan sokáig az oroszok ellen, mint Ukrajna.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán elnöki tanácsadó hozzátette, hogy Magyarország és Szlovákia nem annak érdekében cselekszik, hogy béke legyen Ukrajnában.
Az oroszok folyamatosan gyengítik az ukránok katonai infrastruktúráját. Ebben egyfajta tudatosság látszik – mondta Somkuti Bálint.
Van egy tálib mondás, hogy »nektek óráitok vannak, nekünk meg időnk.« Az orosz stratégiában is az látszik, hogy apránként, darabról darabra fonják össze azt a halálos hálót, ami Ukrajnát fojtogatja. S ennek a részei az energetikai infrastruktúra elleni támadások is.”
Hozzátette: Ukrajna jelentős részén több órás áramkimaradások vannak. Ez teljesen felrúgja a normális életet.
„Az oroszok már magukat az erőműveket támadják. Innentől kezdve az a helyzet, hogy szépen lassan teszik tönkre az energetikai infrastruktúrát. teszik tönkre az ukrán hadiipart. Az ukrán hátországot. (...) Az ezer szúrás stratégiája előbb utóbb kimerít bárkit” – jelentette ki a szakértő.
Ezt is ajánljuk a témában
Meg lehet-e állítani a magányos terroristákat? Mire kell vigyázni egy ekkora tömegrendezvény esetén? A szakértő válaszol.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
„Sajnos ez a fegyver kifejezetten az élőerő ellen van, illetve a civil lakosság ellen” – kommentálta a biztonságpolitikai szakértő.
Putyin a háború kirobbanása óta nem hozott ilyen döntést.
A jelek szerint a volt amerikai nagykövet még mindig nem érti teljesen a magyar külügyminiszter gondolatmenetét.