Nyitókép: STR / NurPhoto / AFP
Nem csillapodnak a kedélyek a nemrég megkötött lengyel-ukrán bilaterális biztonsági megállapodás kapcsán, mely tartalmaz egy olyan passzust, amely engedélyezné Lengyelország számára az állítólagosan Lengyelország felé tartó orosz rakéták lelövését még az ukrán légtérben. A megállapodást övező diplomáciai viharokról az Euractiv számol be. Jens Stoltenberg leköszönő NATO-főtitkár a megállapodást kommentálva igyekezett hangsúlyozni, hogy hiába lő le Lengyelország közvetlenül egy orosz rakétát, azért a NATO ettől még nem lesz háborúzó fél.
„A NATO támogatni fogja Ukrajnát, segítségünk mértékét nemrég növeltük is. A NATO politikája azonban változatlan marad – nem fogunk részt venni ebben a konfliktusban”
– mondta Stoltenberg.
Magáről a lengyel ötletről viszont elmondta: ellenzi azt.
„Támogatjuk Ukrajnát az orosz légi fegyverek megsemmisítésében, de ebben a NATO közvetlenül nem lesz érintett” – tette hozzá. Az ukrán média érdeklődésére kategorikusan ki is zárta, hogy bármely NATO-szövetséges bármit is lelőhetne Ukrajna légterében.
A lengyel és ukrán fél igyekszik nyugtatni a szövetségeseket. Władysław Kosiniak-Kamysz lengyel védelmi miniszter váltig állítja:
Nem fogunk döntést hozni orosz rakéták Ukrajna feletti lelövéséről anélkül, hogy azt a szövetség támogatná és engedélyezné” –
így a miniszter. Szerinte ezt a kérdést Lengyelország felveti majd a többi NATO-szövetségessel lebonyolított kétoldalú megbeszélésein.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ugyanakkor abban reménykedik, hogy a lengyel ötlet mihamarabb valósággá válik majd. Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter hangsúlyozta: jelenleg még csak ötletről van szó, ugyanakkor a megállapodásban szereplő javaslat súlyos lengyel biztonságpolitikai dilemmára reflektál. „ A dilemmánk a következő: ha csak akkor lövünk, mikor már a légterünkben vannak, akkor a hulladék veszélyezteti állampolgárainkat és tulajdonunkat. S eközben az ukránok azt mondják: »Kérlek, semmi gond, lőjétek le őket nyugodtan a mi légterünkben, ha fennáll a lengyel légtérbe való belépés közvetlen veszélye«” – fejtette ki Sikorski.