Fontosnak tartom és várom az EP-listavezetői vitát. Viszket a tenyerem! – Deutsch Tamás a Mandinernek
Hány mandátummal lenne elégedett? Melyik frakcióba várja a Fideszt? Ki lenne az ideális EB-elnök? A kormánypárt EP-listavezetőjével beszélgettünk.
A szakportál kemény küzdelmet ígér az Európai Parlamentben.
Nyitókép: JOHN THYS / AFP
Akadályokkal van teli Várhelyi Olivér útja a következő ötéves biztosi ciklusig – adja hírül az olasz Eunews. Mint ismeretes, Orbán Viktor miniszterelnök jelezte Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének: a következő öt évre is azt a Várhelyit szeretné magyar biztosként látni, aki az elmúlt öt évet kulcsfontosságú pozícióban, az EU bővítési és szomszédságpolitikai biztosaként töltötte. Lapunknak az EP-választás előtt adott nagyinterjújában Deutsch Tamás fideszes EP-listavezető is jelezte, hogy Várhelyi újrajelölésével számol.
Ezt is ajánljuk a témában
Hány mandátummal lenne elégedett? Melyik frakcióba várja a Fideszt? Ki lenne az ideális EB-elnök? A kormánypárt EP-listavezetőjével beszélgettünk.
Az Eunews szerint viszont más visszatérő biztosokkal, mint például a régi motoros szlovák Maroš Šefčovičcsal vagy a lett Valdis Dombrovskisszal ellentétben a magyar biztos újraválasztása problematikus „mind a második Von der Leyen-ciklusban Magyarországnak juttatandó portfólió, mind a biztosjelölt neve tekintetében”, hiszen Várhelyi „
ellentétek és súlyos veszekedések középpontjában volt, főleg a ciklus utolsó éveiben”.
Az EU-ban egyébként sem gyakori, hogy ugyanaz a tagállam ugyanazt a portfóliót kétszer vihetné egymás után, de azt, hogy Magyarország a bővítési portfóliót kapná az idei osztozkodáskor, a szakportál egyébként is valószínűtlennek tartja, miután „Orbán Magyarországa a leginkább problematikus tagállamként tüntette ki magát e téren”, Ukrajna csatlakozási tárgyalásainak megkezdése kapcsán vétóval fenyegetőzött, „legalábbis megkérdőjelezhető álláspontokat mutatott fel az orosz invázió kapcsán”, valamint megakadályozta Szerbia és a Boszniai Szerb Köztársaság szankcionálását; ez utóbbira a lap szerint „az illiberális rezsimeket összekötő, a nyugat-balkáni régió egyensúlyát veszélyeztető kapcsolat” miatt került sor.
Várhelyi személye pedig azért lehet problémás, mert az Eunews szerint ő volt „az egész Von der Leyen-kabinet legellentmondásosabb tagja”, akinek álláspontjaival és munkamódszereivel az alá tartozó főigazgatóság, a DG NEAR számos dolgozója nem volt elégedett.
Emellett Várhelyi súlyosan csattant azzal az Európai Parlamenttel is, amelynek a jelöltségét majd meg kellene erősítenie – tavaly januárban az EP-képviselők jelentésben mondták ki, hogy „az EU-s bővítési biztos szándékosan próbálja megkerülni és aláásni a demokratikus reformok és a jogállam központi szerepét az EU-hoz csatlakozásra váró országokban”, egy hónappal később pedig véletlenül bekapcsolt mikrofon mellett kérdezte meg, hogy „hány hülye van még”, amikor az EP-képviselők a nyugat-balkáni bővítésről beszéltek.
Az Eunews azt is Várhelyi fejére olvassa, hogy a biztos állítólag „támogatta Milorad Dodik boszniai szerb elnök elszakadáspárti álláspontját”, és hogy
a budapesti kormány hídfőállása volt a Bizottságnál abban, hogy obstruálja az intézményi és demokratikus krízis szítói elleni szankciókat Bosznia-Hercegovinában”.
Várhelyit az EP külügyi bizottságának kell majd meghallgatnia és megerősítenie (vagy megbuktatnia). Utóbbi esetben a magyar miniszterelnöknek új biztosjelöltet kell majd kiküldenie.