Döntöttek a szlovákok: katonákat küldenek a válság kellős közepébe
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
A szakértőket a német Welt című újság kérdezte.
Nyitókép: MTI/AP/Efrem Lukackij
Ukrajna nem győzhet, sőt le kell mondania a területének körülbelül 20 százalékáról és persze a Krímről is – vélik a Welt német lap által megkérdezett szakértők, akik elkerülhetetlennek tartják nagyjából fél éven belül a tűzszünetet, a megállapodás azonban akár évekig is eltarthat.
A Welt cikkének címe: Ukrajna zord valósága, amelyről a NATO bennfentesei csak névtelenül akarnak beszélni
Az Oroszország elleni háború rosszabbul alakul Kijev számára, mint ahogy az a közvéleményben lecsapódik vélekedik egy szakértő.
Az orosz támadók ismét elfoglaltak két falut a donyecki régióban, Prohresz és Jevhenivka falvakat.
Az orosz fegyveres erők egyedül hat nehéz siklóbombát lőttek ki Vovcsanszk városára Harkivtól északra. Eközben Ukrajna gépesített brigádjai egyre nagyobb nyomás alá kerülnek Ocseretyne közelében.
„Az ukránok bekapták a csalit”
– fogalmaz Markus Reisner ezredes az osztrák védelmi minisztériumból.
A Welt által megkérdezettek azonban, akik a nevük elhallgatását kérték, további részleteket árultak el:
„Egyetlen diplomata vagy katonai képviselő sincs, aki arra számít, hogy Ukrajna eléri az Oroszország által 2014 óta a nemzetközi jog megsértésével annektált félsziget, a Krím felszabadítására vonatkozó, saját maga által kitűzött célját”
„A Nyugat célja, hogy Ukrajna ebben az évben még megtartsa pozícióit. Feltételezzük, hogy Oroszország 2025 tavaszán lassan kifogy a lendületből, az orosz offenzíva lassulni fog, és akkor viszont Ukrajna ismét katonai sikereket érhet el”
– fogalmazott egy magas rangú közép-európai diplomata.
„Nem látok más lehetőséget, mint a mielőbbi tűzszünetet. Ez a helyzet aztán eltarthat évekig, a tűzszünet helyi jellegű megsértéseivel, amelyek újra és újra előfordulnak, aztán folytatódik újra a tűzszünet” – mondta egy magas rangú diplomata. Arra a kérdésre, hogy Vlagyimir Putyin nem használná-e ki a tűzszünet idejét az orosz csapatok megerősítésére, a diplomata azt mondta:
„A Nyugatnak arra is ki kell használnia az időt, hogy javítsa védelmi képességeit. Akkor az is lehetséges lesz, hogy elrettentse Oroszországot egy további előrenyomulástól”.
„Vannak itt kérdések. Miért hitt a Nyugat Ukrajna győzelmében? És a tűzszünet a nyugati katonák és diplomaták számára miért tűnik egyre reálisabbnak?”– tette fel a kérdést egy szakértő.