Nyitókép: Olsi Shehu/AFP
A NATO-tagországok lakosságának jelentős többsége elkötelezetten támogatja országuk tagságát a szervezetben, és egyetértenek a védelmi kiadások növelésével – derült ki az észak-atlanti szövetség által a jövő heti washingtoni NATO-csúcstalálkozó előtt végzett és pénteken közzétett felmérésből. A felmérést a szövetség mind a 32 tagállamában végezték, több mint 30 ezer ember bevonásával. Minderről a Magyar Nemzet számolt be.
A megkérdezettek többsége, egészen pontosan 63 százalék, egyetértett abban, hogy országának – összhangban a NATO alapelveivel – segítséget kell nyújtania, ha egy másik tagországot támadás ér.
70 százalék pedig ismét igennel szavazna a NATO-tagságra, ha most tartanának népszavazást a kérdésben.
A védelmi kiadások jelenlegi szintjét, illetve annak növelését 76 százalék támogatja – olvasható a közvélemény-kutatásban, amelynek összeállítói felhívták a figyelmet arra is, hogy egyre többen támogatják a kiadások növelését. A megkérdezettek zöme kedvezőtlen véleménnyel van Oroszországról (62 százalék) és Kínáról (48 százalék). Az ukrajnai háborúval kapcsolatos kérdéseknél a válaszadók közel kétharmada, 63 százalék úgy véli, Oroszország Ukrajna elleni agressziója hatással van saját országuk biztonságára, 61 százalékuk pedig azon az állásponton van, hogy országuknak folytatnia kell Ukrajna támogatását.
A NATO-tagországok állam- és kormányfői július 9. és 11. között Washingtonban tartanak találkozót. Jens Stoltenberg, a szövetség főtitkára, pénteki sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a csúcstalálkozón várhatóan egy átfogó támogató csomag elfogadásában egyeznek meg Ukrajna számára, amely a biztonsági segítségnyújtás mellett katonai kiképzést is magában foglal.
***