Kimberly Cheatle igazgató nagyon kellemetlen perceknek néz elébe a képviselőházi meghallgatáson.
Nyitókép: Mostafa Bassim / ANADOLU / Anadolu via AFP
Ma délután – amerikai idő szerint délelőtt – óta hallgatja meg az amerikai képviselőház felügyeleti bizottsága a Trump-merénylet során szóbajöhető szakmai hibáival kapcsolatban az elnökök, exelnökök, elnökjelöltek, illetve alkotmányos utódlási rend szerinti elnökutódok, valamint családjaik védelméért felelős Secret Service igazgatóját, Kimberly Cheatle-t – jelenti a BBC. A meghallgatás már folyamatban van. A képviselőház elnöke, a republikánus Mike Johnson a CNN-nek nyilatkozva ígérte:
„olyan műsor lesz, amit meg kell nézni”, miután Cheatle-nek „nagyon sok mindenért kell felelnie, s az aggályok kétpártiak”.
A republikánusok egy emberként szólították fel Cheatle-t lemondásra a Trump-merényletet követően, ő azonban erre nem volt hajlandó. James Comer Kentucky állambeli képviselő, a bizottság elnöke szerint az incidens „elkerülhető” lett volna, Cheatle pedig „az inkompetencia arca”. „Cheatle igazgató vezetése alatt kérdéses a számunkra, hogy biztonságban van-e bárki” – így Comer.
Az igazgatóval szembeni bizalmatlanságot fokozza, hogy Donald Trump és kampánycsapata hónapok óta erősítést kérnek a Secret Service-től az elnökjelölt védelmében, de a BBC információi szerint a Secret Service minden egyes alkalommal visszautasította őket létszámhiányra hivatkozva.
A CBS információi szerint már két éve fennáll ez a helyzet, mint azt Eric Trump, az exelnök fia is megerősítette. „Ki kellene rúgni őt” – mondta Cheatle-ről a Fox Newsnak korábban.
A CNN-nek Mike Johnson arról is beszélt, hogy a meghallgatáson túlmenően a képviselők még ma nyilvánosságra hozzák a kétpárti operatív törzs jelentését, amely tanúmeghallgatási jogkörrel felruházva vizsgálta az elmúlt napokban a Secret Service ténykedését a merénylettel kapcsolatban.
A kezdeti kifogások, amiket kaptunk a múlt szombaton történtek kapcsán, teljesen hihetetlenek, úgyhogy ennek szépen a mélyére megyünk” –
mondta Johnson, aki emellett az USA belbiztonsági minisztériumát is megvádolta azzal, hogy nem ad elég forrást az alá tartozó Secret Service-nek munkájuk ellátásához. Szerinte a belbiztonsági miniszter, Alejandro Mayorkas „alapvető kérdésekre” sem tudta a választ a merénylettel kapcsolatban akkor, amikor Johnson néhány órával a merénylet után felhívta őt.