Fotó: Mandiner
Azt hallani, még Budapesten sétálva is odalépett hozzá egy német járókelő, hogy leszólítva gratuláljon neki a munkásságához: Roger Köppel, a svájci közéleti reneszánszember a német nyelvű nyilvánosság egyik legbefolyásosabb személyisége lett mostanra, akire svájci hazájától a német és osztrák végekig sokan odafigyelnek. Köppel a napokban Orbán Viktor magyar miniszterelnök Ukrajnába látogató küldöttségében is részt vett, s nemsokára interjút közlünk vele.
De ki is igazából Roger Köppel?
Véleményvezér, laptulajdonos és saját lapjának riportere, a svájci elit egyik izgő-mozgó tagja és egyben tapasztalt politikus is.
Köppel 1965-ben született Zürichben egy építési vállalkozó fiaként, a családban keletporosz kivándorló ősök is akadtak. Fiatalon elárvult, de tanulmányait magas szinten végigvitte, filozófiát és gazdaságtörténetet hallgatott, diplomamunkáját Carl Schmittből írta. Már korán beszippantotta őt az újságírás világa, a nyolcvanas évektől a Neue Zürcher Zeitung szerzője lett, írt sportról, filmekről, kultúráról is. Később a Tages-Anzeiger kulturális szerkesztője lett, ahol hét évig emelkedett a ranglétrán, miközben a Harvardon is tanulmányokat folytatott.
Karrierjének fő állomása, ahol kétszer is kezébe vette az irányítást, a svájci Weltwoche: előbb a kétezres évek elején, majd 2006-tól irányította a lapot, ahol rendszerváltást csinálva
határozott jobboldali, konzervatív, ugyanakkor trendi lapot faragott a korábban nehézségekkel küszködő újságból.
Köppel 2004-től egy rövid ideig a befolyásos Die Welt főszerkesztője lett, de aztán visszatért svájci lapjához. A főszerkesztés mellett a saját kezébe került a Weltwoche tulajdonjoga is – így lassan két évtizede egyszemélyi irányítása alatt van a Svájcon túl az egész germán nyilvánossághoz is szóló, sokfelé olvasott konzervatív lap. A fáradhatatlan véleményvezér YouTube-csatornát működtet, járja a német nyelvű nyilvánosság különböző csatornáinak vitaműsorait, eközben a svájci felső tízezer partijain is ott van, miközben laptulajdonosként és főszerkesztőként is helyt kell állnia több évtizede.
Az évek során Köppel az egykor még kívülálló szerepre kényszerített jobboldali Svájci Néppárt (SVP) határozott támogatója lett. Ezt az irányultságát a mai napig tartja, miközben az SVP-ből Svájc legnagyobb és az örökös összpárti svájci kormányzásban is részt vevő pártja lett.
Ez a támogatás odáig ment, hogy 2015-ben belépett a politikába, és
az az évi választás legtöbb szavazatot kapott politikusaként be is került a berni szövetségi törvényhozásba
– ismertségét és népszerűségét tehát politikai sikerekre váltva. Négy évvel később ismét nagy támogatottságot szerezve került be újra a parlamentbe.
Köppel nyolc évig folytatta párhuzamosan médiatulajdonosi, főszerkesztői és pártpolitikusai karrierjét, politikában szerzett információból újságot csinálva, újságjával és véleményvezéri szerepével pedig a politikát is formálva. 2023 tavaszán azonban bejelentette visszalépését a politikától, hogy ismét az újságkészítésre tudjon fókuszálni.
Roger Köppel a legforróbb témákban szólalt és szólal meg, alkot véleményt és formál közvéleményt
Svájc határain belül és kívül is. Felszólalt az illegális migráció és a Greta Thunberg-féle klímaaktivizmus ellen, támogatja Donald Trumpot és politikáit, és a német nyelvterületen nagy visszhangot kiváltva Orbán Viktor mellett is teljes mellszélességgel kiáll. Köppel élvezi a felhajtást és a baloldali-liberális fősodor rendszeres felháborodásait a saját véleményei miatt. A Neue Zürcher Zeitung szerint Köppel alapelve a nonkonformizmus, és az a lételeme, hogy szembe menjen a berögződött germán alapvetésekkel.
Vele készült korábbi interjúnkat itt olvashatják: