Orosz üzenet: Orbán Viktor még éppen időben, az utolsó pillanatban hagyta el Moszkvát
Az Állami Duma tagja szerint a magyar miniszterelnök lehet az aduász.
A pekingi egyetem professzora szerint alaptalanul vádaskodnak Orbán Viktor békemissziójának ügyében, Európának pedig stratégiai autonómiára, együttműködésre és nyitottságra van szüksége.
Nyitókép: AFP/Benko Vivien Cher
Orbán Viktor békemisszióját és Magyarország fellépését azzal bélyegezték meg Nyugaton, hogy aláássa az Európai Unió egységét. Az alaptalan vádak ellenére Budapest diplomáciai erőfeszítései azt jelzik, hogy az EU-n belül még maradtak olyanok, akik remélik, hogy az EU stratégiai döntéshozatalát a racionális pragmatizmus irányába terelhetik – írja a Global Times.
A kínai portál úgy látja Orbán Viktort, mint egy kormányfőt, aki azt gondolja, hogy Európának autonóm politikára van szüksége, és nem szabad, hogy mindenben az Egyesült Államokat kövesse.
Magyarország diplomáciai erőfeszítései megfelelnek annak az igénynek, hogy Európa megerősítse stratégiai autonómiáját
– mondta Cui Hongjian, a Pekingi Külügyi Egyetem regionális és globális akadémiájának professzora, aki szerint Budapest a keleti nyitás koncepciójával lehetőségeket és együttműködéseket teremtett a diplomáciában. Hangsúlyozta, a jelenlegi viharos nemzetközi helyzetben pontosan ennek kellene lennie az európai közösség fő elvárásának, tehát az együttműködésnek és a nyitottságnak.
A szakértő úgy véli, Magyarország mindent megtesz annak érdekében, hogy az EU kitörjön a meglévő politikai tehetetlenségből, és azon kevés állam közé tartozik, amely közvetlenül kommunikál Oroszországgal is.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Állami Duma tagja szerint a magyar miniszterelnök lehet az aduász.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.