Megnyíltak az urnák, a franciák az ország sorsáról döntenek
A szélsőbal, Macron és Le Pen mozgalma a fő erők.
Látva az elmúlt évek antiszemita incidenseit, kezd életszerűtlenné válni a dilemmájuk.
Nyitókép: Paul Roquecave / AFP
Franciaország politikailag vízválasztó második választási forduló elé néz vasárnap, amely komoly döntések elé állítja a francia zsidó közösséget, akik úgy érzik, két szélsőség között rekedtek, és aggódnak az antiszemitizmus növekedése miatt. Marine Le Pen, a jobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) vezetője, aki jelenleg vezeti a közvélemény-kutatásokat, igyekszik magát a zsidó közösség és Izrael barátjaként bemutatni, ami sokak számára meglepő – írja a francia választásokat beharangozó riportjában a The Guardian.
Ezt is ajánljuk a témában
A szélsőbal, Macron és Le Pen mozgalma a fő erők.
A második helyen a baloldali-zöld Új Népfront (NPF) szövetsége áll, amely baloldali és zöld pártokat, valamint Jean-Luc Mélenchon szélsőbaloldali pártját, a Elégedetlen Franciaország (LFI) is magában foglalja.
A szélsőbaloldali LFI vezető személyiségei gyakran tettek antiszemita megjegyzéseket, ami aggodalmat keltett a francia zsidó közösségekben.
Ez a dinamika mély kérdéseket vetnek fel a francia zsidó közösségek számára, akik úgy érzik, hogy az antiszemitizmus kérdése nincs megfelelően kezelve. A Guardian több tucat francia zsidóval beszélt a választások előtti napokban, politikusoktól és közéleti értelmiségiektől kezdve nyugdíjasokig, diákszervezeti vezetőkig és fiatal szakemberekig. Az interjúk során kiderült, hogy bár a politikai ideológiák és a szavazási szándékok terén sokféle vélemény létezik, a közös félelem az antiszemita retorika és az erőszak növekedése.
Pénteken a Crif, amely a francia zsidó szervezetek ernyőszervezete, és az ország főrabbija, Haïm Korsia, nyilvános nyilatkozatot tettek közzé, amelyben kifejezték hivatalos álláspontjukat:
Sem az RN-re, sem az LFI-re.”
Bernard-Henri Lévy író és filozófus szerint a zsidók nem szavaznak sem az RN-re, sem az LFI-re, mert szerinte nincs bizonyíték arra, hogy az RN mélyen megváltozott volna az antiszemitizmus tekintetében.
Ezt is ajánljuk a témában
A rabbi szerint más bevándorlók is jobb életet kerestek Franciaországban, de nem mindannyian integrálódtak olyan sikeresen, mint a zsidók.
Az RN eredetileg Front National néven alakult Jean-Marie Le Pen vezetésével, aki hírhedt volt antiszemita megjegyzéseiről. A párt korai tagjai között voltak olyanok, akik a második világháború alatt a Waffen-SS katonai egységeinek vezetői voltak.
Az RN és az LFI hangsúlyosan visszautasította az antiszemitizmus vádjait, de nem reagáltak a Guardian kérdéseire.
A francia zsidó közösség számára mindkét párt elfogadhatatlan. A Francia Zsidó Diákszövetség (UEJF) tagjai a második forduló előtt kulcsfontosságú választókerületekbe utaztak, hogy meggyőzzék a választókat, ne szavazzanak a szélsőségekre. A centrista jelöltek, akik harmadik helyen végeztek az első fordulóban, visszaléptek, így sok választó számára egyenes választási lehetőség maradt az NPF és az RN között.
Ezt is ajánljuk a témában
Rodrigo Ballester szerint a francia társadalom mélységesen megosztott, Macron egy karikatúra, és a nemzeti érdekeket kizárólag Le Pen pártja képviseli. Interjúnk!
A baloldali értékrendű és az NPF-et támogató francia zsidók szintén dilemmákkal küzdenek. Lévy szerint politikai és erkölcsi hiba volt az LFI bevonása a baloldali szövetségbe. Alice Timsit, a Les Écologistes párt városi tanácsosa szerint az antiszemitizmus kérdését kezelni kell, és az LFI részvétele létfontosságú a demokrácia védelme érdekében.
Ariel Weil, a párizsi központi kerület szocialista polgármestere szerint az RN összeegyeztethetetlen a zsidó értékekkel, de
az LFI egyes elemei is aggasztóak. Véleménye szerint az NPF-nek fel kell számolnia a szélsőbaloldali szövetséget a választások után.