Nyitókép: Anton Petrus/Getty Images
A nyári időszakban naponta akár 10 órán keresztül tarthat az áramszünet Ukrajnában – írja a Kárpátalja.ma. Oleg Popenko, a Közüzemi Fogyasztók Szakszervezetének vezetője elmondta, hogy véleménye szerint nyáron a helyzet romlani fog, és várhatóan majd csak szeptemberben javul.
Míg a háború előtt a villamosenergia-termelés Ukrajnában körülbelül 55 GW-ot tett ki, és az egyik legnagyobb volt Európában. Jelenleg ez az áramtermelő kapacitás 20 GW alá esett a támadások és az erőművek megszállása miatt – számolt be a lap.
A Financial Times Denisz Smihal ukrán energiaügyi minisztert idézte cikkében, aki szerint
az energiaszektort ért orosz támadások hosszútávú kiesést okoznak, ami azt jelenti, hogy az energiatakarékosság a mindennapi életünk része lesz a következő években.
Az ország áramellátása azért omlott össze, mert Oroszország vagy megszállta, vagy megrongálta az erőműveket. A háború elején az orosz hadsereg az elosztóállomásokat és a villamosenergia-hálózatot célozta, ezzel kisebb mértékű, viszonylag gyorsan helyreállítható károkat okozva az áramellátásban. Az elmúlt időszakban viszont jelentősen megváltozott a helyzet:
Moszkva vagy elfoglalta az áramtermelés szempontjából kiemelten fontos erőműveket, vagy magukat az erőműveket bombázta, ezzel olyan károkat okozva a létesítményekben amelyek megjavítása hosszadalmas,
ráadásul továbbra is az orosz támadások célpontjai maradnak. A brit lapnak nyilatkozó egyik ukrán tisztségviselő a helyzet súlyosságát érzékeltetve azt emelte ki
Fel kell készülnünk arra, hogy hidegben és sötétben éljük az életünket.
A kiesést Ukrajna importból igyekszik pótolni, az EU fokozta is az áramexportot, de ez nem elegendő. Hosszabb távon az ukrán energiatermelés decentralizálása a cél, több regionális, minierőmű üzembe helyezésével. Addig viszont Ukrajna lakosainak szembe kell szokniuk az akár félnapos áramszünetekhez is.