Svájcban keresnének békét Ukrajnának: Magyarország aláírta a nyilatkozatot
A résztvevők egyetértettek abban, hogy Kijevnek párbeszédet kell kezdenie Oroszországgal a háború befejezése érdekében.
Súlytalan volt és Európa befolyásvesztését mutatja a svájci békekonferencia, melynek kudarca után a szaúd-arábiai folytatás hozhat megoldást Somkuti Bálint hadtörténész és biztonságpolitikai szakértő szerint, aki azt is elmondta lapunknak, miért gondolja így.
Nyitókép: Bulent Kilic/AFP
Elfogadtak egy zárónyilatkozatot a vasárnapi svájci békekonferencián, amelyben a szokásos cirádák hangzanak el a világrendet fenyegető orosz agresszió ellen, de mivel sok ország alacsony szinten képviselte magát, például az Amerika-szövetséges Ausztrália vagy épp India is, Kína ott sem volt, Szaúd-Arábia és Brazília meg nem írta alá, ezért
nyugodtan mondhatjuk, hogy az erőfeszítés kudarcba fulladt
– mondta lapunknak Somkuti Bálint hadtörténész, biztonságpolitikai szakértő, az MCC kutatótanára.
Mint rámutatott: Ausztrália az egészségügyi miniszterével képviseltette magát, Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő pedig jelezte, hogy Svájc így már nem semleges.
A svájci dokumentum Ukrajna követeléseivel indul, ami a 2014 óta elfoglalt területek visszafoglalását jelenti, és nem veszi figyelembe az azóta beállt területi változásokat, valamint Ukrajna helyzetének változását. Azaz a követelései akkor lennének érvényesek, ha sikerült volna Oroszországot térdre kényszeríteni, de ez nem sikerült – folytatta a Mandiner kérdésére válaszolva Somkuti Bálint.
Mint mondta:
a globális Délt képviselő BRICS-államok olyan békeszerződést fogadnának el, ami figyelembe veszi Oroszország érdekeit, tehát nem vetik magukat alá a nyugati érdekeknek.
Emellett rámutatott: miután már a konferencia megszervezésekor tudni lehetett, hogy Szaúd-Arábiában folytatódik a folyamat az oroszok részvételével, az orosz béketerv megtárgyalásával, az egész svájci konferencia elvesztette jelentőségét.
Ezt is ajánljuk a témában
A résztvevők egyetértettek abban, hogy Kijevnek párbeszédet kell kezdenie Oroszországgal a háború befejezése érdekében.
Az az elképzelés – jegyezte meg Somkuti –, ami nem veszi figyelembe a csatatér realitásait és a hosszabb távú kilátásait, az kudarcra van ítélve. A svájci békefolyamat azt mutatta meg, hogy Svájc sem tud teljesen semleges maradni.
A remény a hadtörténész szerint most abban van, hogy Szaúd-Arábián születik megegyezés, ahol ott lesznek az oroszokon túl az ukránok, az amerikaiak és a kínaiak is, tehát minden fontos szereplő, a nagyhatalmak és a háborúzó felek is.
Ezt is ajánljuk a témában
A külügyminiszter szerint mindenekelőtt a háborúzó feleket kellene közös tárgyalóasztalhoz ültetni.