Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Az orosz elnök egy televíziós beszédében jelentette be a döntését.
Az orosz utánpótlás megerősítésénél csak egy rosszabb dolog van: az orosz technológia és az észak-koreai fanatizmus találkozása.
Nyitókép: Vladimir SMIRNOV / AFP
Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden Észak-Koreába utazik – írta meg a BBC hónapokig tartó spekulációk után. Miután tavaly Kim Dzsongun páncélozott zöld vonata körbejárta Oroszország Távol-Keleti részét, az észak-koreai vezető meghívta Putyint, hogy látogassa meg ő is. Ezt a meghívást az orosz elnök most elfogadta.
Az elmúlt héten már felröppentek hírek arról, hogy a látogatás hamarosan esedékes, és a műholdképek is észlelték az észak-koreai előkészületek jeleit.
A Kreml az eseményt „baráti állami látogatásnak” nevezte, és az orosz média arról számolt be, hogy Putyin és Kim Dzsongun együttműködési megállapodást írhatnak majd alá, megvitatják a biztonsági kérdéseket, majd közös sajtótájékoztatót tarthatnak.
Putyin másodjára látogatja meg Észak-Koreát – először 2000-ben járt ott, az elnöki karrierje kezdetén, amikor Kim apja, Kim Dzsongil volt a legfelsőbb vezető. A két ország kapcsolata, amely bár nem éri el a Szovjetunió idején tapasztalt szintet, most a kölcsönös udvariaskodás szintjéről a kölcsönös előnykeresés szintjére váltott.
És ez aggasztja a Nyugatot.
A Kreml szerint „nagyon mély kapcsolatok” kialakítására van lehetőség Oroszország és Észak-Korea között. Bár azt mondták, hogy ennek senkit sem kellene aggasztania, mégis azt javasolták azoknak, akik kihívást akarnak intézni a fejlődő kapcsolatok ellen, hogy gondolják át újra.
Sok spekuláció kering arról, hogy pontosan mit akar a két fél egymástól, de úgy tűnik, hogy a lényeg az ellátás biztonsága.
Oroszország valószínűleg lőszert, építőmunkásokat, sőt önkénteseket keres, hogy az ukrán frontra küldhesse őket.
– mondta Szergej Markov politológus.
Cserébe Phenjan orosz termékeket, valamint technológiai segítséget kaphat katonai céljaihoz
– tette hozzá Markov.
Egy nemrégiben megjelent Bloomberg-jelentés, amely a dél-koreai védelmi minisztériumra hivatkozik, azt sugallja, hogy Észak-Korea közel ötmillió tüzérségi lövedéket szállított Oroszországnak. Moszkva számára nagy előny egy olyan partner megtalálása, amely osztozik a szankciók és a Nyugat iránti megvetésben, és ezért kereskedni akar.
Oroszország és Észak-Korea a világ két legszankcionáltabb országa –
Észak-Korea a nukleáris fegyverek fejlesztése és a ballisztikus rakétatesztek sorozata miatt.
Az év elején Moszkva nem támogatta a Phenjan elleni szankciókat az ENSZ Biztonsági Tanácsában.
Amúgy az is valószínű, hogy valódi barátság is van a két vezető között, bár óvatos és üzleti jellegű.
Észak-Korea most nagyobb értéket képvisel az elszigetelt Oroszország számára – és Észak-Korea látja, hogy Moszkvának szüksége van barátokra. Észak-Koreában tett látogatásával Putyin egyszerűen megmutathatja bírálóinak, megtalálta a megoldást a nyugati szankciók ellen, amelyek az országát sújtják.