Itt az AI-korszak: futótűzként terjed a mesterséges intelligencia a munkahelyeken
Nem kell megijedni az újabb ipari forradalomtól, érdemes rá mielőbb felkészülni.
A megfelelő szabályozás hiányában akár az emberi életet is veszélyeztető, „önállósodó MI-rendszerek” is kialakulhatnak a szakértők szerint.
Nyitókép: Win McNamee/Getty Images
Tizenhárom mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó szakember írt nyílt levelet, melyben felszólította a technológiát fejlesztő cégeket, hogy legyenek átláthatóbbak és támogassák a nyilvános párbeszédet. Az aláírók között az OpenAI, az Anthropic és a Google DeepMind több korábbi és jelenlegi alkalmazottja is szerepel – írta meg a Washington Post.
Az aláírók szerint ennek hiányában az MI növelheti a társadalmi egyenlőtlenségeket, felgyorsíthatja az álhírek terjedését, és akár
önállósodó MI-rendszerek is kialakulhatnak, amelyek sok ember halálát okozhatják.”
Bár úgy vélik, hogy ezeknek a kockázatoknak a csökkentése egyszerű feladat lenne, szerintük a cégek anyagi érdekei mégis azt diktálják, hogy ne legyen könnyű őket ellenőrizni. Az érvelésük középpontjában az áll, hogy mivel az MI-ipart még nem sikerült megfelelően szabályozni, ezt a vállalatoknak saját maguknak kell megtenniük és felügyelniük kell a saját működésüket. Ennek érdekében a vezetőket arra kérik, hogy töröljék a titoktartási záradékokat, és biztosítsanak lehetőséget az alkalmazottak számára, hogy anonim módon jelezhessék a problémákat.
Az elmúlt hetekben több vezető pozícióban lévő alkalmazott is elhagyta az OpenAI-t, részben azért, mert úgy vélték, hogy a cég vezetése túlzottan a profitmaximalizálásra összpontosít, ennek érdekében pedig elhanyagolták a szükséges biztonsági intézkedéseket.
Liz Bourgeois, az OpenAI szóvivője, kijelentette, hogy a heves vita rendkívül fontos ebben az iparágban. A Google és az Anthropic nem reagáltak az újságírói megkeresésekre.
A levélírók szerint a titoktartási záradékok eltörlése azért szükséges, mert a kormányzati felügyelet hiányában csak az alkalmazottak képesek felelősségre vonni a cégeket. A jelenlegi, szivárogtatókat védő törvények csak azokra az esetekre vonatkoznak, amikor valaki illegális cselekedettel hívja fel a figyelmet fontos ügyekre, de mivel az iparág nincs megfelelően szabályozva, ezek a törvények nem vonatkoznának az MI-vel kapcsolatos szivárogtatókra.
Az aláírók között szerepel többek között Yoshua Bengio és Geoffrey Hinton, az MI „keresztapái”, valamint Stuart Russell, világhírű informatikus is.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Nem kell megijedni az újabb ipari forradalomtól, érdemes rá mielőbb felkészülni.