Putyin most ürügyet kapott az eszkalációra – Mandiner Harctér
Biden világháborút hagy maga után? A leköszönő amerikai adminisztráció engedélyezte a nagy hatótávolságú fegyverek bevetését oroszországi célpontok ellen.
Ki állja majd a háború költségeit és ki fogja hitelezni az ország működéséhez szükséges kiadásokat?
Nyitókép: MTI/AP/Ukrán elnöki sajtószolgálat
Ukrajna nem jutott megállapodásra a hitelezőkkel folytatott tárgyalásokon, nem sikerült megállapodni a mintegy húszmilliárd dollár összegű nemzetközi adósság átütemezéséről – írja a Magyar Nemzet az osztrák eXXpress.at portálra hivatkozva.
Szerhij Marcsenko ukrán pénzügyminiszter azt mondta, hogy a tárgyalások folytatódnak és arra számít, hogy a kormány augusztusig megállapodásra jut.
A háború sújtotta ország 2023 vége óta vizsgálja a külföldi adósságának átütemezésére vonatkozó terveket a nagybefektetőkkel. A kötvénytulajdonosokkal már csaknem két hete folynak a hivatalos tárgyalások. A cél az adósság átütemezése a nemzetközi piacokhoz való hozzáférés fenntartása érdekében. Ezzel a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerkezetátalakításra vonatkozó követeléseit is teljesíteni lehetne.
A kétéves fizetési stop augusztus 1-jén lejár, de a hírek szerint a felek közötti megállapodás lehetősége még mindig távol áll egymástól.
A hitelezők képviselői szerint az ukrán kormány javaslata „jóval meghaladja a piaci várakozásokat”. A javaslat így „jelentős károkat okozhat Ukrajna jövőbeni befektetőinek és az ország fő céljának, a tőkepiacokhoz való mielőbbi visszatérésnek” – mondják pénzügyi elemzők.
Szerhij Marcsenko pénzügyminiszter szerint
Ukrajna gazdasága sérülékeny, és nagymértékben a partnerek támogatásától függ.
Az erős hadseregeket erős gazdaságoknak kell támogatniuk ahhoz, hogy háborúkat nyerjenek – tette hozzá.
„Ukrajnának erős gazdaságra van szüksége, hogy át tudja vészelni a háborút és újjá tudja építeni mindazt, ami megsemmisült” – ezt már Svenja Schulze német gazdasági együttműködési és fejlesztési miniszter mondta a múlt héten az Ukrajna támogatására szervezett berlini nemzetközi újjáépítési konferencián.
A kétnapos tanácskozáson több mint száz megállapodást kötöttek és Németország Ukrajnával és további 12 országgal, valamint 17 fejlesztési szervezettel szövetséget hozott létre a kis- és középvállalkozások támogatására, amelyek az ukrán gazdaság gerincét alkotják.