Nyitókép: HENRIK MONTGOMERY
„Svédország sok tekintetben példakép Németország számára. De amikor a jobboldali populistákkal való bánásmódról van szó, ennek éppen az ellenkezője igaz. A Svéd Demokraták integrálása a kormányzati munkába egyértelműen kudarcot vallott.
Egy jelentés szerint a jobboldali populista párt anonim fiókokat működtet a közösségi hálózatokon, ahol gyűlöletet és dezinformációt terjesztenek, politikai ellenfeleket becsmérelnek és migránsokat kriminalizálnak”
– kesereg Julian Staib a Frankfurter Allgemeine Zeitung hasábjain, mintha csak tegnap fedezte volna fel a politika az álprofilokat.
Mint írja, a párt házon belül „trollgyárnak” nevezi ezt, a felelős alkalmazottakat pedig „netharcosoknak”. Az eddig azonosított 23 fióknál valószínűleg sokkal több van. De csak ezeknek óriási a hatósugara. Az idei év első három hónapjában mintegy 27 milliószor nézték meg az ezeken a fiókokon közzétett bejegyzéseket.
„A kormánypártok kritikával reagáltak, és a napokban számos válságtanácskozásra és felhívásra került sor. A szövetség eddigi legnagyobb válságáról beszélnek. De alig vonják le a konzekvenciákat. Mindenki túlságosan függ a jobboldali populistáktól. Ők voltak a 2022-es választás igazi nyertesei, a szociáldemokraták mögött a második legerősebb erővé váltak. A három választási vesztes, a mérsékeltek, a kereszténydemokraták és a liberálisok trükkel jutott hatalomra: kisebbségi kormányt alakítottak, amelyet a Svéd Demokraták támogattak” – idézi fel.
„Igaz, hogy
a mérsékelt polgári pártok formálisan függetlenek. Valójában azonban a jobboldali populisták túszaivá váltak.
Ők viszik előre a kormánypártokat, meghatározó szerepet játszanak az irányvonal alakításában olyan kulcsfontosságú területeken, mint a migrációs politika – ugyanakkor soha nem kell felelősséget vállalniuk. Sem a kormányzati politikáért, sem a saját ballépéseikért. Még most sem, amikor egyértelműen megszegték a szövetségi megállapodásokat. Hiszen a tiszteletteljes viselkedésben állapodtak meg. Volt azonban online agitáció is az állítólagos partnerek ellen. Ha azonban felmondanák a szövetséget, akkor kikerülnének a hatalomból” – írja Staib.