Ha Trump megszerzi Grönlandot, Putyinnak odadobja nemcsak Ukrajnát, de Európát is
A három illiberális birodalom a hatalom természete szerint egymással rivalizálva tart fenn egy borzalmas egyensúlyt.
Mitch McConnell republikánus vezető szerint a magyar kormány épp azokkal a hatalmakkal barátkozik, amelyek biztonsági fenyegetést jelentenek a nyugati szövetségi rendszerre, amelynek Magyarország is a része.
Nyitókép: Mitch McConnell sajtótájékoztatót tart Washington DC-ben 2024. május 8-án / fotó: Allison Bailey/ NurPhoto via AFP
Váratlan kritika érkezett a magyar kormányhoz: az amerikai Republikánus Párt szenátusi frakcióvezetője magyar idő szerint pénteken mondott beszédében éles kritikát fogalmazott meg Magyarország Kína- és Oroszország-politikáját illetően a washingtoni szenátusban.
Mint Mitch McConnell a NATO-n belüli kínai befolyásról szóló felszólalásában fogalmazott, a magyar kormányfő a Hszi-látogatáson a Kínai Népköztársaságot az EU-n kívüli legfontosabb kereskedelmi partnerének nevezte, a felek pedig kapcsolatukat átfogó stratégiai partnerségnek nevezték. Mindezt akkor, amikor a szenátor szerint a NATO európai tagországai éppen tudatosítják, hogy
mit jelent az orosz agresszió jelentette biztonsági fenyegetés, valamint milyen rendszerszintű riválisként jelenik meg Kína.
Eközben a magyar kormány megengedi a kínai rendfenntartóknak, hogy magyar földön elhallgattassák a másként gondolkodókat, és Magyarország volt az első európai ország, amely csatlakozott a pekingi Övezet és út kezdeményezéshez, amelyből más kormányok, mint például a Giorgia Meloni vezette Olaszország kilépnek.
Mitch McConnell felhívta a figyelmet, hogy
az amerikai kérés ellenére Magyarország utat engedett a Huawei terjeszkedésének,
és a kínai kommunikációs óriáscég beépítette a kínai technológiát az ország 5G hálózatába. Míg más európai államok nagy összeget költöttek arra, hogy távol tartsák rendszereiktől a Huaweit, addig Magyarország a kínai cég regionális logisztikai bázisa lett.
„A kínaiak budapesti befolyásának növekedésével kapcsolatos információk mindenkiben fel kell kapcsolják a vörös jelzést, aki komolyan aggódik a Kínával folytatott stratégiai verseny miatt” – fogalmazott a konzervatív szenátor, hozzátéve, hogy a republikánusoknak nemcsak szövetségeseik értekeit, de közös érdekeit is meg kell vizsgálniuk. „Miközben küzdenek az EU bürokratáival Brüsszelben,
Magyarország vezetői összehaverkodtak Amerika legnagyobb stratégiai ellenfeleivel"
- folytatta a frakcióvezető, Donald Trump egyik legnagyobb pártbeli bírálója.
Annak ellenére, hogy Mitch McConnell szerint a volt elnök „erkölcsileg felelős” az amerikai Capitoliumban kitört zavargásokért, később mégis csak beállt Trump mögé, támogatva az elnökjelöltet. Lehet, hogy mindehhez hozzájárult, hogy utóbbi feltörölte kritikusával a földet, kijelentve, hogy McConnell egy „mogorva és mosolytalan” politikai figura.
A republikánus politikus szerint Magyarország önként lett a kommunista Kína lábtörlője Európában, és NATO-tagként odadörgölődzik az orosz neoszovjet imperialistákhoz, innen egy lépés lehet szerinte, hogy Iránba küldenek kereskedelmi tárgyalóküldöttséget, illetve név nélkül utalva arra, hogy Mahmúd Ahmadinezsád budapesti előadásával Magyarország legitimizálja a világ első számú terrorfinanszírozó államát.
A republikánus vezető szerint
Amerika érdeke az, hogy megerősítse a kollektív védelmet az orosz, kínai és iráni fenyegetés ellenében.
Eközben a magyar kormány akadályozta Svédország NATO-csatlakozását, és akadályozza az európai erőfeszítéseket Ukrajna megsegítésére. „Magyarország három, biztonságunk és jólétünk aláásására törekvő hatalom metszéspontjában áll” – szögezte le Mitch McConnell, aki az év elején jelentette be, hogy 2024 végén visszavonul a szenátusi munkából.
--