A könyvemben írok arról, hogy az Egyesült Királyságban a rasszizmussal kapcsolatos dialógus teljesen Amerika-központúvá vált. Pedig a brit faji viszonyok teljesen mások, mint az amerikaiak. A BLM-zavargásokkor a britek azt kántálták: „Fenn a kezem, ne lőj”. ami ugye az amerikai Michael Brown esetre utal... S ez azért is abszurd, mert nálunk a rendőrök többsége nem is visel fegyvert.
A kérdésre visszatérve, az a helyzet, hogy
ebben a globalizált világban Amerika egyre inkább exportálja a kulturális értékrendjét,
sőt nem csak exportálja, hanem ráerőlteti a világra. Attól függetlenül, hogy az ember mit gondol erről az értékrendről, ez kulturális imperializmus. Érthető, hogy sokan vannak, akiknek ez nem tetszik, különösen olyan érzékeny témákkal kapcsolatban, mint a szexualitás, a gender és a család, és hogy miként őrzöd meg a saját kultúrádat.
Mit gondol Európa jövőjéről? A felszín alatt számtalan konfliktus van az európai országok között. Az orosz-ukrán háború hirtelen bizonytalanná tett mindent.
Az EU tulajdonképpen azért jött létre, hogy így oldják meg a német-problémát. Németország földrajzi helyzete, kultúrája, technológiája miatt mindig gazdasági hegemónként emelkedett fel a kontinensen. S ha gazdasági hegemón vagy, előbb-utóbb elkezdesz hadsereget építeni.
S amikor Németország ezt megtette, akkor jöttek a világháborúk.
Azt gondolom az EU és elődjei kísérletek voltak arra, hogy kontroll alatt tartsák a német hatalmat egy pán-európai keretben, és ez nagyon sok európai állam problémáját megoldotta. A franciák a második világháború után a birodalom utáni hanyatlás folyamatában voltak. Az 1956-os szuezi válság ezt még inkább aláhúzta.
Az EU azonban lehetőséget adott arra, hogy a franciák megőrizhessék a vezető szerepük egy részét. A németek számára ez a hatalmuk intézményesítésének a módja volt, egyfajta páneurópai gazdasági övezet jött létre a német export számára. De mindez olyan módon, amely megnyugtatta a többi európai államot, akiknek nem kellett attól félniük, hogy ha Németország gazdaságilag nagyon erős lesz, akkor militarizál és háborúzik.
Nevetséges azt mondani, hogy az EU valamifajta testvéri szövetség.
Az Európai Unió olyan államokból áll, amelyeknek megvannak a saját érdekei, a saját nemzeti kultúrái. S mindenkinek ezen belül kell költség-haszon elemzést végeznie. Teljesen megértem, hogy Európában miért szereti sok állam az EU-t, és nem is hibáztatom őket. A háború nem jó dolog. És ha az európai szárazföldön helyezkedsz el, a geopolitikádat a földrajz diktálja. Az Egyesült Királyság helyzete más, hiszen mi egy szigeten élünk, amit 1066 óta senki nem tudott elfoglalni. S ez tulajdonképpen részben meg is magyarázza a Brexitet.