Ugyanakkor tény, hogy a toryk a legutóbbi, 2019 decemberi választáson – pár héttel a Covid betörése előtt – még fölényes győzelmet tudtak aratni Boris Johnson vezetésével; pedig akkor is már 9 éve voltak hatalmon és épp a harmadik miniszterelnöküket fogyasztották. A legendás Boris viszont elnyerte a szavazók szimpátiáját, úgy-ahogy, de lezárta a Brexitet, és minden erényével és hibájával együtt karakteresebb politikus volt, mint több elődje és utódja a kormányfői székben. A Boris-csoda viszont elmúlt, amatőr politikai hibák és kínos botrányok után végül le kellett mondania.
Két utóda már nem tudott semmilyen sikert vagy csodát felmutatni, sőt.
Liz Truss, akiről az egyetlen emlékezetes történet az lesz, hogy épp ő volt a kormányfő, amikor II. Erzsébet meghalt, dicstelen napok után távozott a hatalomból. A helyére megválasztott Rishi Sunak pedig, bár sok szempontból szimpatikus személyiség, nem tudott elég erős karakter és vezető lenni ahhoz, hogy a konzervatív szavazók bomlásnak indult nyáját újból összeterelje, és világos üzenetekkel, víziókkal újra a párt mellé csábítsa őket.
Pedig Nagy-Britannián belül az angol vidék még ma is alapvetően konzervatív szellemiségű,
ahogy az északi iparvárosok széles rétegeit is meg lehet szólítani kisbetűsen konzervatív, nemzeti, lokálpatrióta, no meg rendpárti, (kis)polgári üzenetekkel. Sikerült ez Thatchernek és sikerült Boris Johnsonnak is.
Rishi Sunaknak viszont nem. Pedig a középosztálybeli afro-indiai bevándorlóktól született, jó iskolákat szorgalmasan kijáró és mindvégig tory nézeteket valló, majd magasra emelkedő Rishi Sunak története pont hívószó lehetne az új Britannia lakóinak – mégis, sokan túl erélytelennek, illetve túl elitistának találták a simulékony, de kissé súlytalan Sunakot.
Arról nem beszélve – és nem Sunak sara, hanem az elmúlt másfél évtized tory vezetéséé, illetve a minden konzervatív értékkel szemben álló mai korszellemé -, hogy 14 évig tartó tory kormányzás ide vagy oda, Nagy-Britanniában úgy áttört a politika, a közigazgatás, a nyilvánosság és a mindennapok minden szintjén a progresszív, woke, újbalos ideológia, mintha mindvégig vonalas munkáspártiak kormányoztak volna.
A nagy-britannia woke rémálom-történeteknek se szeri, se száma,
rengetegszer írtunk róluk a Mandiner felületein is. A tény az, hogy a konzervatív kormányzat feltett kezekkel nézte végig a woke forradalom térhódítását a brit intézményekben és nyilvánosságban. A „hosszú menetelés az intézményeken keresztül” a progresszívek részéről gyakorlatilag befejeződött.