Drámai nap Oroszország számára: pillanatok alatt megsemmisült öt tankjuk és öt gyalogsági harcjárművük (VIDEÓ)
Jelentős veszteséget szenvedett el a támadó hadsereg.
A kérdés, hogy az oroszok képesek lesznek-e arra, hogy ezekből az ideiglenes technológiai előnyökből stratégiai sikert kovácsoljanak.
A nyitókép illusztráció. Fotó: GIUSEPPE CACACE / AFP
„1. Az elmúlt 100 év tapasztalata alapján az államok közötti (!) háborúkban a légifölény, ha nem is elegendő, de egyértelműen szükséges feltétele a győzelemnek. Az esélye annak, hogy egy állam háborút nyerjen úgy, hogy a légifölényt egyértelműen a másik fél birtokolja, elenyésző.
2. Ebből kiindulva, a háború első kaotikus hónapjai után, a légi hadszíntér eseményei sokkal jobban érdekeltek, mint ami a szárazföldön vagy a tengeri hadszíntéren történik.
3. Mivel Ukrajna esetében alig beszélhetünk harci repülésről, az ukránok szempontjából a légifölény megtagadása az oroszoktól, kizárólag földi telepítésű légvédelmi eszközökkel történhet.
4. Ebből kiindulva, az ukrán légvédelmet azonosítottam be mint azt a clausewitzi Schwerpunkt-ot, ami el fogja dönteni a háború menetét.
5. A trend, amit a WSJ által közölt grafikon ábrázol, egyértelműen mutatja az ukrán légvédelem folyamatos hanyatlását, különösen a rakétaelhárítás terén.
6. A ballisztikus rakétákkal való megküzdés objektív nehézségét láttuk az április 14-i Izrael elleni támadás során is. A rossz hír az, hogy erre a problémára nincsenek gyors, egyszerű és ár-érték arányos megoldások. A bizonyított hatékonyságú elhárító rendszerekből kevés van, rendkívül költségesek, és ahol a rendelkezésre állnak, ott nélkülözhetetlenek.
7. Bár léteznek technológiai ellentrendek, semmi jelét nem látok egy gyors haditechnikai forradalomnak ezen a téren.
8. Ahogy a szárazföldi hadviselést a védelem uralja, úgy uralja a támadás a tengeri és a légi hadszíntereket.
9. Az ukrán légi hadszínteret már hónapok óta az orosz siklóbombák dominálják a taktikai szinten, és az orosz ballisztikus illetve kvázi-ballisztikus rakéták a stratégiai szinten.
10. A kérdés, hogy az oroszok képesek lesznek-e arra, hogy ezekből az ideiglenes technológiai előnyökből stratégiai sikert kovácsoljanak.”
***
Ezt is ajánljuk a témában
Jelentős veszteséget szenvedett el a támadó hadsereg.
***
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Szergej Lavrov szerint az Egyesült Államok érdeke az Európai Unió energetikai ellátásának megzavarása.
Oroszország újabb ellenséges országot vehet fel a listájára.
Az Ukrajnával szomszédos országban azonnal a tettek mezejére léptek.