Bekopogtat a valóság az Európai Unióhoz – az oroszok szerint két ország lesz csak kivétel
Mert náluk olyan kormányfők vannak hatalmon, akik a nemzeti érdekeket képviselik.
Leonore Gewessler energiaügyi miniszter a történelmi kudarcokról és a Gazprommal kötött átláthatatlan ügyletekről is beszélt a Zeit Online-nak.
Nyitókép: Tobias Steinmaurer/AFP
Gewessler miniszter a Zeit kérdésére elmondta, az osztrák OMV és az orosz Gazprom között született szerződések részletei 2040-ig titkosak. Mivel ez egy magánjogi szerződés, az állam nem fér hozzá a tartalmához. Ez azért történhetett meg, mert az európai energiapiacot liberalizálták, hiába részben állami tulajdonú vállalat az OMV.
Gewessler kifejtette: vannak olyan energiaszolgáltatóik, amelyek 100 százalékban a szövetségi államok tulajdonában vannak, ezek már most sem használnak orosz gázt.
Hangsúlyozta, hogy benyújtott egy törvénytervezetet, amely arra kötelezi az energiaszolgáltatókat, hogy diverzifikálják a gázforrásaikat.
A Zeit riportere erre azzal reagált, hogy az Osztrák Néppárt szerint ez túl drága lenne, és veszélyeztetné az ellátás biztonságát. Mire a miniszter megjegyezte, hogy a törvénytervezetet majd a koalícióban megtárgyalják.
Szerinte nem szabad elhinni az olcsó orosz gázról szóló mesét.
Németország, amely már nem importál orosz gázt, olcsóbban vett energiahordozót a gáztőzsdén, mint Ausztria.
A riporter erre megjegyezte, hogy ennek a törvénynek a megszavazásához kétharmados többség szükséges. Mire Leonore Gewessler azt válaszolta, hogy ő úgy gondolja, ezen a vonalon mindenképpen lépniük kell.
Mert zsarolhatóak, ha egyszer a biztonságuk, a gazdaságuk és a jólétük attól függ, hogy Vlagyimir Putyin küld-e nekik gázt.
Ezt az ÖVP-nek és az SPÖ-nek is fel kell ismernie. Fordulópontot élünk át, a dolgok soha többé nem lesznek ugyanolyanok. Az pedig, hogy ezt a háborút a gázszámlánkkal társfinanszírozzuk, már csak erkölcsi okokból is elfogadhatatlan” – zárta gondolatait a zöld-párti politikus.