Nyitókép: JointForcesCommandAFU Facebook-oldal
A NATO-országok jelenlegi stratégiája az ukrajnai háborúval kapcsolatban arra irányul, hogy se Kijev, se Moszkva ne arasson döntő győzelmet. Ezt a véleményt Adam Lipowski, a Lengyel Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézetének professzora fejtette ki a Rzeczpospolita számára írt cikkében – számolt be az unian.ua.
Az elemző megjegyzi, hogy a Nyugat még nem látta el Ukrajnát elegendő fegyverrel ahhoz, hogy az ukránok végleg visszaverjék az orosz agressziót és helyreállítsák területi integritásukat az 1991-es határokon belül. Ráadásul a nyugati szankciók is „lyukasnak” bizonyultak.
A Nyugat valójában eltűri Oroszország háborús bűneit Ukrajnában”
– állítja Lipowski.
Az elemző ennek négy okát említi. Az első három közülük nyilvánvaló, és már sokan megnevezték őket:
- A NATO-országok katonai felkészületlensége még arra is, hogy ilyen mértékű agresszióval akár csak közvetve is szembeszálljanak.
- A nyugati demokratikus kormányoknak figyelembe kellene venniük a választók nagy részének pacifista érzelmeit, és néha a kormánykoalíciókban részt vevő egyes pártok ukránellenes érzelmeit.
- A NATO alapokmánya csak a tagállamok számára írja elő a maximális támogatást, és Ukrajna nem felel meg ennek a feltételnek.
Az elemző a negyedik okot tartja a legfontosabbnak, hogy a Nyugat miért nem akarja határozottan biztosítani Ukrajna győzelmét:
„Ez az ok geopolitikai, amely összefügg a lehetséges következményekkel. Ezek a következmények lehetnek Putyin rendszerének bukása és leváltása egy még kiszámíthatatlanabb és veszélyesebb diktátorra vagy Oroszország államszerkezetének összeomlása, ami az országot káoszba sodorná. Mindkét esetben fennáll a veszély, hogy felelőtlen kezekbe kerül az orosz nukleáris arzenál, ami nehezen megjósolható negatív következményekkel járhat, beleértve egy globális konfliktus kitörésének kockázatát is” – írja az elemző.
„Logikailag ezen országok stratégiája ebben az esetben azon a hivatalosan ki nem mondott axiómán alapul, hogy az orosz államrendszer lerombolásának megakadályozása magasabb geopolitikai prioritást élvez, mint Ukrajna 2014-es határaihoz való visszatérése” – tette hozzá.