A műkincslopási botrány miatt lemondott a British Museum igazgatója
A mulasztásért „végső soron” ő a felelős – hangsúlyozta.
Az intézmény elmulasztotta nyilvánosságra hozni az 1860-as években elhurcolt műkincsek hollétét.
Nyitókép: Richard Baker / In Pictures via Getty Images
A British Museum ellen vizsgálat folyik, mert állítólag több mint 150 évig rejtegetett a nyilvánosság elől egy szent etiópiai műtárgyakból álló gyűjteményt – írta a Guardian.
Az Egyesült Királyság Információs Biztosának Hivatala (ICO) azt követően indított vizsgálatot, hogy a Returning Heritage nevű civilszervezet panaszt tett, miszerint a múzeum a tavaly augusztusban benyújtott információszabadság-kérelemre (FoI) válaszul nem közölt részleteket a tárgyakról.
Nagyon furcsa, hogy a múzeum nem akarja megmagyarázni, miért rejtegetnek olyan tárgyakat, amelyeket vissza tudnának szolgáltatni”
– mondta Lewis McNaught, a szervezet ügyvezető igazgatója a lapnak.
Etiópiában a IV. század közepén vált államvallássá a kereszténység. A 11 fa- és kőtáblát, amelyeket a brit katonák az 1868-as maqdalai csata után zsákmányoltak, soha nem állították ki nyilvánosan, és mivel szent tárgyaknak tartják őket, ezért a múzeum kurátorainak tilos megvizsgálni őket. A tárgyakat állítólag egy lezárt raktárhelyiségben őrzik a londoni komplexum alagsorában.
2019-ben a kelet-afrikai ország kulturális minisztériuma kérte a műtárgyak visszaszolgáltatását. A múzeum szóvivője akkor azt nyilatkozta, hogy a kuratórium megfontolja a táblák hosszú távú kölcsönzését, mivel
a brit törvények tiltják, hogy a múzeumok véglegesen visszaadják a műtárgyakat eredeti tulajdonosaiknak.
A Returning Heritage azonban úgy véli, hogy a táblák visszakerülhetnek Etiópiába anélkül, hogy megsértenék a British Museum-ról szóló törvényt. Ugyanis olyan esetekben visszaszolgáltathatók a műtárgyak, ha azokat a kurátotok „megőrzésre alkalmatlannak” minősítik.
A brit múzeumokra az utóbbi években
egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy a gyarmati korszakban ellopott tárgyakat juttassák vissza származási országukba.
Januárban a British Museum, a Victoria Museum, valamint az Albert Museum is bejelentette, hogy több mint 30 koronaékszert, egy „kölcsönzési megállapodás” keretében visszaszolgáltatnak Ghánának.
Ezt is ajánljuk a témában
A mulasztásért „végső soron” ő a felelős – hangsúlyozta.
***