Netanjahu a hágai perről: Dél-Afrika „égbekiáltóan képmutató”
„Fejtetőre állított világban élünk, amelyben népirtással vádolják Izrael Államot, miközben éppen ő küzd a népirtás ellen” – tette hozzá a kormányfő.
A választás közeledtével a dél-afrikai szavazók a határok megerősítését követelik.
Nyitókép:Rendőri intézkedés egy illegális bevándorló ellen Dél-Afrikában/ Michele Spatari / AFP
Sok migráns mindent kockára tesz azért, hogy Dél-Afrikába jusson, és vállalja a veszélyes utat a zimbabwei határon keresztül. A választások közeledtével azonban a bevándorlásellenesség egyre erősödik, és a dél-afrikai kormányra nyomás nehezedik, hogy szigorítsa a határzárat – írja a BBC.
Dél-Afrika egyik határvárosa, Musina a bűnbandák és a vadállatok terepe. Hiába jutnak el idáig a menekültek, az élet itt ugyanolyan nehéz, mint a hazájukban.
Afrika legfejeltebb gazdaságában a legutóbbi népszámlálás szerint 2,5 millió illegális migráns tartózkodik.
A május végére tervezett általános választások miatt pedig az illegális bevándorlás politikai kérdéssé vált. A dél-afrikai hatóságok bejelentették, hogy szigorítják a határvédelmet.
Mivel nehéz átkelni Zimbabwe felől, ezért a hatóságok eddig szemet hunytak az ott zajló illegális mozgások felett. A dél-afrikai kormány azonban vissza akarja venni az irányítást. Tavaly Cyril Ramaphosa elnök hivatalosan létrehozott egy új határvédelmi erőt. Mike Masiapato, a Határigazgatási Hatóság (BMA) megbízottja elmondta, hogy 400 újonnan kiképzett rendőrt küldenek a határra, valamint drónokat, testkamerákat és motorkerékpárokat szereznek be a felügyelet javítása érdekében.
Az ANC párt már három évtizede van hatalmon, de az országban az áram- és vízellátás nem működik, rekordszintű a munkanélküliség, és nagyon magas arányú a bűnözés. A közvélemény-kutatások szerint az ANC számára nagy kihívás lesz a májusi választás.
Sokan az illegális bevándorlókat okolják az ország problémáiért.
Még Ramaphosa elnök is azt mondta, hogy a papírok nélküli külföldi állampolgárok súlyosbítják Dél-Afrika társadalmi és gazdasági problémáit.
Több ellenzéki párt is szigorúbb határellenőrzést követel, ilyen az ActionSA nevű párt is, amelyet négy évvel ezelőtt Herman Mashaba, Johannesburg korábbi polgármestere alapított. „Az ANC-kormány borzasztó módon cserbenhagyta népünket” – mondta a BBC riporterének Malebo Kobe, az ActionSA regionális szóvivője. Kobe elmondta, hogy a határhoz közeli kórházakat túlterhelik a papírok nélkül érkező migránsok.
Ezt is ajánljuk a témában
„Fejtetőre állított világban élünk, amelyben népirtással vádolják Izrael Államot, miközben éppen ő küzd a népirtás ellen” – tette hozzá a kormányfő.