Elkészült Magyarország boldogságtérképe – kiderült, hol a legjobb élni
A főváros már nincs a dobogósok között.
A világ legboldogtalanabb országát könnyű kitalálni, de vannak meglepő nevek a listán.
Nyitókép: Nava Jamshidi/Getty Images
A World Happiness Report adatai a Gallup World Pollból származnak, amely szinte a világ minden országában 1000 válaszadót kér meg arra, hogy értékeljék életüket egy 0-tól 10-ig tartó skálán, hol a 10 a legjobb, a 0 pedig a legrosszabbat jelenti. Az eredményeket három év alatt átlagolják.
A Visual Capitalist most egy cikkben összegyűjtötte azokat az országokat, ahol a legdrámaibb volt a zuhanás az elmúlt évtizedben.
A világ legboldogtalanabb országa Afganisztán,
amely 2010 óta 60 százalékkal lett boldogtalanabb, amely jelzi milyen hatással volt az ország lakosaira az amerikai kivonulás és a tálib hatalomátvétel.
A második legnagyobb zuhanást Libanonban mérték: az emberek boldogság érzete 46 százalékkal csökkent. Az elmúlt években súlyos gazdasági válság sújtotta a nemzetet. A közel-keleti államban élő másfél millió szír és több százezer palesztin menekült, a libanoniak fele szegénységi küszöb alatt él, a fiatalok egyharmada munkanélküli.
Az elmúlt években több nagy tömeges kormányellenes tüntetésre került sor az országban.
A top 10-be Venezuela is bekerült. A dél-amerikai országban a szocialista diktatúra szétverte a gazdaságot, politikai válság alakult ki és az utcákon bűnbandák uralkodnak. Néhány évvel ezelőtt egy Dél–Amerika-szakértő így nyilatkozott az ottani állapotokról a Mandinernek: „A közbiztonság évek óta tragikus. (...) Sötétedés után, tehát 19 óra után az élet megszűnik, az utcák kiürülnek, a boltok bezárnak, hiszen ha nincs ember az utcán, akkor nincs szolgáltatás sem. (...) Gyakoriak a spontán emberrablások, hogy valakit az utcán betuszkolnak egy kisbuszba, kocsiba,mennek vele néhány kört pár óráig, és közben felhívogatják a rokonait, megpróbálnak az illetőért váltságdíjat kiszedni belőlük.”
A 10. helyre némi meglepetésre India került.
2010-hez képest közel 20 százalékot esett a boldogság-indexük. Egyes nézetek szerint ez a gazdasági helyzetnek köszönhető.
Meglehetősen nagyot zuhant az amerikaiak boldogságérzete is 2010 óta. 8 százalékot estek az adataik, ami betudható az Egyesült Államok politikai megosztottságának, a gazdasági nehézségeknek és a koronavírus-járványnak is.
Ezt is ajánljuk a témában
A főváros már nincs a dobogósok között.