A libanoniak a szír menekültek jelenlétében is óriási veszélyt látnak, amely a társadalmi egyensúlyvesztést tovább súlyosbítaná, hiszen a két ország politikai struktúrája bár eltérő, de számos összefonódást és azonnali kölcsönhatást mutat. A szír, többségében szunnita menekültek betelepülése a felekezeti arányokat is felrúgná, amit mind a feltörekvő síiták mind pedig a végzetesen peremre szoruló keresztények elleneznek. A szírek túlnyomó többsége a legális lehetőségek hiányában hajóval kel útra. A libanoni hadsereg rendszeresen ad hírt a Libanonból Ciprusra tartó illegális migránsok elfogásáról.
A libanoni egészségügyi rendszer már a COVID-19 járvány előtt súlyos válságban volt. Az állami és a magánkórházak nem tudtak ellátást nyújtani. A lakosság felének nincs egészségbiztosítása. Ugyanakkor a biztosítottak a kórházak korlátozott kapacitása, az alulfizetett egészségügyi személyzet, a bürokrácia, a korrupció és a felekezetek közötti egyenlőtlenségek miatt nem kapnak megfelelő ellátást. A közszféra alkalmazottainak biztosítása 64 éves korig érvényes, jóllehet fizetésük 36% -át e célra vonják le. Becslések szerint a népesség 7,3% 65 év feletti, akiknek fele nyugdíjazás után nem rendelkezik majd a biztosításhoz szükséges jövedelemmel. Finanszírozás és szakember hiányában a vírus az egészségügyi rendszer teljes összeomlásához vezethet. Az első hullámban azonban csak 6812 esetet regisztráltak, ám a robbanást követő káosz közepette a helyzet romlása prognosztizálható.
Hanyatlik a középosztály
A libanoni középosztály hanyatlásának jelei leplezhetetlenek. Ez a társadalmi réteg, amely néhány évvel ezelőtt még a lakosság 65% -át adta elveszítette vásárló erejének 70% -át. A Világbank adatai szerint a fiatalok körében 34%-os a munkanélküliség, évente 23000 munkahelyre lenne szükség, míg a libanoni gazdaság évente csak 3400 munkahelyet teremt. A menekültek nélkül ötmilliós országban a szegénységi mutató becslések szerint 55% -ra emelkedett, ám a közeljövőben a 70% -ot is elérheti. A 2019. szeptember és 2020 február közötti időszakban 785 vállalkozás állt le, és 25000 munkahely szűnt meg. 2019 óta 160000-en váltak munkanélkülivé, idén ez a szám 300000-re emelkedhet. Miközben a középosztály gyakorlatilag megsemmisül, a szegénysorban élők lélekszáma egymillióval növekedett. Ezt a strukturális válságot nem tudja megoldani a libanoni állam, amelynek pénzügy politikája a nagy betéteseknek kínált fenntarthatatlanul magas kamatlábakon nyugszik. A libanoni középosztály megtorpanása és hanyatlása a jelenlegi helyzetben annak következménye, hogy a gazdasági hatalom egyensúlya eltolódik a párhuzamos gazdaság javára, amely a rendszer állandósult eleme, csak haszonélvezői változnak. Ezt csupán módosító politikai intézkedésekkel nem lehet kozmetikázni. Az elmúlt hónapokban semmilyen konkrét lépés nem történt, a politikai elit összetétele nem változott, konstruktív ellenzéki erő és fejlesztési terv nem mutatkozott.