Újra abortuszvita Lengyelországban: az elnök megvétózta a kormány tervét
Megy az adok-kapok a sürgősségi fogamzásgátló tabletta és a szülői beleegyezés körül Lengyelországban.
Beléphetnek ezentúl az abortuszklinikákra az életpárti aktivisták Olaszországban, az ellenzék kiakadt.
Fotó: Riccardo de Luca/ Anadolu/AFP
Engedélyezi az életpárti aktivistáknak Giorgia Meloni kormánya Olaszországban, hogy bemenjenek az abortusz-konzultációs klinikákra – írja a Guardian. Az ellenzék a női jogokra hivatkozva tiltakozik.
Az abortusz 1978 óta legális Olaszországban, Meloni pedig azt ígérte, nem változtat ezen. Az erősen baloldali Guardian arra panaszkodik, hogy 2021-ben a nőgyógyászok 63 százaléka nem volt hajlandó abortuszt végrehajtani vallási vagy morális meggyőződéséből.
A Guardian szerint az intézkedés a Meloniék által jóváhagyott azon csomag részét képezi, amelyet az EU járvány utáni helyreállítási alapjából finanszíroznak, amelynek Olaszország a legnagyobb kedvezményezettje, és amelyet kedden bizalmi szavazáson terjesztettek az alsóház elé. Az intézkedéscsomag várhatóan a szenátusban is kényelmesen átmegy.
Antonio Tajani miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy a kormánynak nem áll szándékában megváltoztatni a törvényt, és
„nem szabad kriminalizálni azokat, akik ellenzik az abortuszt”.
Hozzátette: „mindig is támogattuk a lelkiismereti szabadságot az ilyen jellegű kérdésekben. Úgy vélem, mindenkinek joga van ahhoz, hogy saját meggyőződése és lelkiismerete szerint viselkedjen.”
Elly Schlein, a balközép Demokrata Párt (PD) vezetője szerint az intézkedés „súlyos támadás a nők szabadsága ellen”. Silvia Roggiani, a PD egyik képviselője pedig azt mondta, az „a nők szabadsága ellen irányuló súlyos támadás”: „a jobboldal továbbra is nosztalgikus természetét, obskurantizmusát és patriarchális látásmódját mutatja meg azzal, hogy minden módon megpróbálja csorbítani a nők jogait. Ez szégyenletes.”
A szavazás előtt Jacopo Coghe, a Pro Vita, Olaszország legnagyobb abortuszellenes szervezetének szóvivője azt nyilatkozta az olasz médiának, hogy a szervezetnek nem áll szándékában belépni az abortuszkonzultációs klinikákra. Hozzátette viszont, hogy a klinikáknak
„vissza kellene térniük eredeti funkciójukhoz, hogy segítsenek a nőknek konkrét alternatívát találni az abortuszra”.
Elmondta, hogy a Pro Vita fő tevékenységi területe a „közvélemény tudatosítása és politikai befolyásolása országos kampányokkal”. A csoport gyakran bonyolít le abortuszellenes plakátkampányokat.
Ezt is ajánljuk a témában
Megy az adok-kapok a sürgősségi fogamzásgátló tabletta és a szülői beleegyezés körül Lengyelországban.