Új tűzszünet ígérkezik Izrael és a Hamász között
Túszcsere és fegyvernyugvás: egy héten belül véget érhet a gázai konfliktus?
A tűzszünet mellett tüntetnek tömegek az utcán, és rugalmatlanul viselkedik Netanjahu, ebben a helyzetben más sem hiányzott neki, mint ez a tragikus fiaskó.
Miközben a hétvégén több tízezer kormányellenes tüntető követelte Jeruzsálem utcáin, hogy a kormány kössön tűzszüneti egyezséget a Hamásszal az izraeli túszok szabadon engedése érdekében, a háborús céljaiból nem engedő izraeli miniszterelnök meglévő bajaihoz kapott egy újat:
a nemzetközi közösség dühös bírálata hullott rá a hétfő éjszakai elhibázott izraeli légitámadás miatt.
A félresikeredett légicsapásban Gázában a World Central Kitchen (WCK) nevű segélyszervezet hét munkatársa vesztette életét, három brit, egy lengyel, egy ausztrál állampolgár, egy kanadai-amerikai és egy palesztin állampolgár.
A zsidó állam két nagy nyugati szövetségese, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság is súlyos kritikát fogalmazott meg: John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője megdöbbent a hír hallatán, míg Rishi Sunak brit miniszterelnök vizsgálatot követelt az ügyben. A The Telegraph írása megjegyzi: Benjamin Netanjahu politikai jövőjét már a Hamász október 7-i terrortámadása megrendítette, egy nemrég publikált felmérés szerint
az izraeli szavazók csupán 15 százaléka szeretné, ha a háború lezárását követően kormányon maradna.
Mint a brit lap folytatja, az izraeli kormányfő egy kemény megtorló háborút folytat, amelyben eddig 33 ezer palesztin vesztette életét, és a Gázai övezet blokádja miatti humanitárius helyzet miatt a nemzetközi közösség ellene fordult, de mégis halad a maga útján: minap egy olyan törvényt vittek át a parlamenten, amely alapján nemzetbiztonsági okból a kormány betilthatja egy külföldi média működését Izraelben, és ez meg is történt az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízióval.
De Netanjahu feje felett más viharfelhők is gyülekeznek:
a legfelsőbb bíróság határozata megszüntetné az ultraortodox zsidók sorkatonai mentességét,
ez pedig a vallásos zsidó politikai szervezetek berkeiben felzúdulást keltett - ezen csoportok nélkül Netanjahu politikai támogatottsága jelentősen visszaesne.
Végül ott van egy másik katonai fiaskó: azzal vádolják, hogy ő rendelte el a szíriai fővárosban, Damaszkuszban az iráni konzulátust ért légicsapást, amelyben 12 ember vesztette életét, köztük két iráni tábornok.
Hat hónapja tart a Hamasz legyőzéséért vívott háború, folyamatosan növekvő áldozatokkal, és anélkül, hogy minden életben maradt izraeli túszt sikerült volna kiszabadítani - zárja a lap.
--