Maas új könyvében, a Munkaképtelen generációban, – melynek alcíme, hogy Hogyan kényszerítenek minket a fiatalok a munka és a társadalom újragondolására – részletes képet ad az általa „félreértelmezett generációhoz” tartozókról, és feltárja azokat a hamis kliséket is, amelyek köréjük fonódtak.
Az idősebbek meg akarják érteni a fiatalokat
A kutató az interjúban kijelentette, hogy a németek negatív vélekedése is több félreértésből fakad. Megjegyezte, hogy napjainkban megváltozott az idősebbek vélekedése a fiatalokról. Míg régebben sokszor „csak szidták őket”, addig „ma meg meg akarják érteni az ifjakat, és
bizonyos esetekben tanulni is akarnak tőlük. Mi több, még utánozzák is őket”.
Példaként azt hozta, hogy míg a ‘80-as években senki sem vette volna komolyan a Fridays For Future környezetvédő aktivistáit, addig mostanság már „piedesztálra emelik őket. Ez az új jelenség pedig megváltoztatja az eddigi folyamatokat”.
Maas arra is felhívta a figyelmet, hogy a mai gyerekek már dönthetnek arról, hogy az életükben mely dolgok hova kerülnek. Épp ezért más tudattal lépnek ki a munkaerőpiacra. „Emiatt pedig nagyon különböző logikák ütköznek össze. Az idősebb generáció meglepődik a fiatalabb generáció viselkedésén. (...) Két olyan generáció találkozik, akik teljesen más világokban nőttek fel, teljesen más tapasztalatokkal bír” – hangzott el.
Több lehetőség, más gondolkodásmód
A generációkutató kérdésre válaszolva kifejtette, hogy míg az idősebb generáció olyan munkakörnyezetbe került, amelyben gyakran nagy volt a verseny, nem ritkán több száz vetélytárssal kellett szembenézniük, addig
a Z generáció már egy olyan világban nő fel, amelyben bármit és bármikor elérhet, megszerezhet.
„A világ összes tudása állandóan a rendelkezésünkre áll. El vagyunk telítve információkkal. Ezért tart 20 percig kiválasztani egy filmet a Netflixen. És ezért örülnek a fiatalok, amikor a Netflix megmondja nekik, hogy mit nézzenek” – magyarázta.