Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
Dróntámadás érte az atomerőművet Ukrajna megszállt részén, a két fél egymásra mutogat, de ez tényleg nem játék – Somkuti a Mandinernek!
A zaporizzsjai atomerőmű. Forrás: Wikipedia.
***
Az egy dolog, hogy vívja a két oldal a narratívaháborúját, s ehhez jól jön néha egy ilyen támadás. Az is igaz, hogy egy atomerőműben sokszintű biztonsági rendszer igyekszik megelőzni egy robbanást, de nem jó dolog drónokkal támadni egy atomreaktort – reagált lapunk megkeresésére Somkuti Bálint, az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatója.
Ugyanis, mint arról többek között a BBC is beszámolt, drón csapódott a Zaporizzsja erőmű hatodik blokkjának védőkupolájába az orosz-ukrán fronttól nem messze. Az erőmű – amely
Európa legnagyobb atomerőműve – egyébként a háború kezdete óta orosz megszállás alatt van, így orosz fennhatóságú területen ért földet a drón.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov szerint természetesen Ukrajna áll a támadás mögött, amelyben három ember megsebesült; Ukrajna meg nyilván tagadta részvételét. Az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynöksége (NAÜ) többször is figyelmeztetett az ilyen támadásokra, vezetője pedig meggondolatlannak nevezte a vasárnapi dróncsapást, mondván, senkinek nem jó, és nem hoz előnyt semelyik félnek sem az ilyen tevékenység.
Somkuti annyival egészíti ki a megállapítást, hogy az erőmű egyébként jelenleg nem termel áramot, viszont alapjáraton kapcsolódik a hálózatra. „Nagyon veszélyes lehet, ha teljes teljesítményen fut” – teszi hozzá.
A narratívaháború során az oroszok igyekeznek megmutatni, hogy az ukránok felelőtlenek, és akár egy csernobilinál nagyobb nukleáris katasztrófát is kockáztatnának, csak orosz kézben ne termeljen az erőmű, és az ukránok is hasonló narratívát visznek, mondván, az oroszoktól bármi kitelik.
„Megbízható bizonyíték senkinek sincs, hivatalos verziója meg csak az oroszoknak van – bármit szednének elő a terepről, a másik fél hamisítványnak kiáltaná ki” – szögezte le Somkuti. Az erőmű nincs állandó felügyelet alatt, a NAÜ is csak időnként látogatja meg, teszi hozzá.
Ugyanakkor „kicsi az esélye, hogy az erőmű teljesen megsemmisüljön egy támadás következtében, de egy jól felszerelt katonai drónnal nagyon komoly károkat lehetne okozni” – mondja a szakértő –
„egy atomerőmű szinte mindenre fel van készítve, de egy bombatámadásra azért nincsen”.
Ha működő blokkot talál el mondjuk egy kisrepülő méretű eszköz – amely két motorral akár egy tonna robbanóanyagot is tud szállítani – itt az a kérdés, sikerül-e megakadályozni a nukleáris láncreakció megszaladását – mutat rá Somkuti. Az erőműben fel vannak készülve akár gyors leállásra is, hogy ezt megszakítsák, és ebben az esetben nem kell komolyabb katasztrófától tartani.
Persze a mostani támadás inkább a narratívaháború táplálására történt, semmint, hogy kárt okozzon az erőműben, ugyanakkor Somkuti nem tartja lehetetlennek, hogy előfordulhat egyszer, hogy mellétrafálnak, ami szintén kockázat.
Kérdés persze, ki vállalná ezt a kockázatot? Somkuti szerint az éppen támadásban lévő és jó helyzetben lévő oroszoknak talán kevésbé érdeke az ilyesmi, ugyanakkor az ukránok érintettsége kapcsán is figyelembe érdemes venni az általában uralkodó szélirányt, ami
Ukrajna felé fújná a radioaktív anyagokat.
Mindenesetre egyhamar erre nem fogunk választ kapni.