Bevásároltak a románok: amerikai lopakodók fognak járőrözni a Kárpátokban
32 darab ötödik generációs F–35-ös harci repülőgép érkezik a szomszédos országba.
Az RMDSZ tiltakozik, ami miatt egy sürgősségi kormányrendelet lehetővé teszi a rejtett pártváltást a romániai önkormányzat választások kapcsán.
Egy napon, június 9-én tartják Romániában az európai parlamenti és az önkormányzati választásokat az Agerpres hírügynökség által szemlézett jogszabályjavaslat szerint – írja a kolozsvári Krónika.
A rendelet módosítja a helyhatósági választások törvényét. A tervezet szerint az európai parlamenti képviselőjelöltek a helyhatósági választásokon is indulhatnak és fordítva.
A választási időszak március 12-én kezdődik, és a választási eredmények Hivatalos Közlönyben való közzétételétől számított harmadik napon ér véget. E szerint azok a szavazókorú polgárok, akik a választások időpontja előtt kevesebb mint 60 nappal költöztek egy adott választókerületbe, csak az állandó lakhelyük szerinti településen gyakorolhatják választójogukat.
A június 9-én megválasztott helyi tanácsosok, megyei tanácsosok és polgármesterek mandátumának hitelesítése csak szeptember 27-én kezdődik, hogy a hivatalban lévő helyi választottak kitölthessék a négy évre szóló megbízatásukat. Ennek megfelelően az új összetételű helyi és megyei tanácsok a szeptember 27-ét követő 60 napon belül tartják alakuló ülésüket. A tervezet módosítja a közigazgatási törvénykönyvet is. E szerint a hivatalban lévő polgármesterek vagy megyei tanácselnökök pártváltás esetén nem veszítik el a mandátumukat, amennyiben a váltásra a választások előtt legalább 60 nappal kerül sor – írja a Krónika.
Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője azzal kommentálta a lépést: az politikai érdekeknek rendeli alá a helyi közigazgatást, és alkotmányossági kételyeket vet fel az a sürgősségi kormányrendelet-tervezet, amelyet a koalíció készített elő, és amely a választások összevonását is szabályoz
Az RMDSZ közleménye rámutat: a tervezet szerint az átmeneti időszakban, vagyis június 9-étől őszig, amíg a régi választott polgármesterek, megyei tanácselnökök, megyei és helyi tanácsosok mandátuma tart, az önkormányzati vezetők szabadon iratkozhatnak át egyik pártból a másikba, és folytathatnák mandátumukat ősztől egy másik párt színeiben, amennyiben a választások során új mandátumot nyertek.
Az RMDSZ nem támogatja ezt a tervezetet, és a parlamentben ellene szavazunk. Ha valaki más pártba akar átiratkozni, annak be kell azt jelentenie a választások előtt, így tisztességes a választópolgárral szemben, és vállalnia kell, hogy májustól októberig lemond a polgármesteri tisztségről – zárta nyilatkozatát Cseke Attila.
MTI/Kiss Gábor