A Kelet és a Nyugat között tépelődnek a grúzok – Választás előtti körképünk
Georgia a menekült oroszok paradicsoma, de a Nyugat felé is nyit, amely azonban szigorú feltételeket szab az EU-s integrációért.
A mérsékelt jobboldal szövetsége nyerte a vasárnapi portugáliai választást az exit pollok szerint.
Nyitóképen: Luis Montenegro, a jobboldal vezére (fotó: MIGUEL RIOPA / AFP)
Vasárnap választott Portugália:
a voksolás tétje az volt, hogy újra nyerni tud-e a régóta ellenzékbe szorult jobboldal,
vagy továbbra is a baloldal tud kormányozni a dél-európai országban.
Portugáliában Salazar rendszerének éppen ötven évvel ezelőtti bukása óta tartósan baloldali lett az általános közhangulat, és keményen konzervatív vagy jobboldali párt nem is jutott szóhoz azóta az országban. Jellemző, hogy hosszú évek óta a Szocialista Párt képviseli a baloldalt, a Szociáldemokrata Párt pedig a jobboldalt Portugáliában.
Antonio Costa portugál szocialista kormányfő tavaly egy győztes választás és újabb kormányalakítás után mondott le, miután kormányzatában korrupciós botrány tört ki. Ő magát nem nevezték meg felelősnek a botrányban, de Costa jobbnak látta lemondani, az elnök pedig idén márciusra, e vasárnapra kiírta az előrehozott választást.
A vasárnap esti első exit pollok szerint a jobboldali koalíció nyerte a voksolást,
és a szavazatok mintegy 29-33 százalékra számíthat.
A szocialisták 25-29 százalék körüli eredménnyel zárhatják a választást.
Az exit poll adatok azt is mutatják, hogy a mérsékelt jobboldalnak bizonyosan nem lesz önmagában többsége a parlamentben, és vagy koalíciós társat, vagy külső támogatót kell majd szerezni a kormányzáshoz.
A vasárnap este közzétett felmérési adatok szerint a radikális jobboldali Chega párt a szavazatok mintegy 14-17 százalékával futhat be a harmadik helyen, amivel legalábbis megduplázták támogatottságukat a legutolsó, tavalyi parlamenti választáshoz képest.
A többi szavazaton tizenöt további párt osztozik.
Ha az exit poll eredményei helyesnek bizonyulnak, akkor
a következő kormányzás a választáson győztes mérsékelt jobboldal és a radikálisabb jobbos Chega párt együttműködési képességein múlik.
A mutatvány nem lesz egyszerű: míg a Chega vezetői többször hangsúlyozták, hogy nagyon szívesen együtt kormányoznának a jobboldali pártokkal, addig a mérsékelt jobboldal vezetője, Luis Montenegro azt hangsúlyozta, hogy nem kíván szövetségre lépni a Chegával.
Az exit poll adatok alapján az látszik, hogy a mérsékeltebb és a radikálisabb jobboldal együtt többséget tudna alkotni a lisszaboni parlamentben.
A puding próbája persze az evés, a kormányzásképesség próbája pedig a választás utáni kompromisszumképesség. A portugál választók vasárnap döntöttek, hamarosan a hivatalos végeredményeket is megismerhetjük – onnan pedig a politikusok belátásán múlik, mit tudnak kihozni az elért eredményekből.