Mandel NGAN / AFP
***
Chuck Schumer, az amerikai Szenátus többségi vezetője előrehozott választások megtartását sürgette Izraelben, azzal érvelve, hogy Benjamin Netanjahu „már nem alkalmas” a miniszterelnöki tisztség betöltésére – számolt be a Times of Israel.
„A Netanjahu-koalíció október 7. után már nem felel meg Izrael igényeinek.
A világ azóta gyökeresen megváltozott, és az izraeli népet jelenleg egy olyan kormányzati vízió fojtogatja, amely megrekedt a múltban” – mondta Schumer, aki szerint Netanjahu eltévedt és a szélsőjobboldallal működik együtt.
„A szélsőséges palesztinok és a szélsőséges izraelieknek ugyanaz a céljuk: a Jordán folyótól a Földközi-tengerig a másiknak a földről való kiszorítása a céljuk” – állította Schumer. A szenátor szerint az izraeli miniszterelnököt jobban érdekli politikai túlélése, mint Izrael érdekei. A politikus hozzátette: az IDF-nek többet kellene tennie a gázai civilekért.
Izraeli válasz
Benjamin Netanjahu pártja a Likud egy nyilatkozatot adott ki, amiben visszaszóltak a szenátornak. „Elvárjuk Schumer szenátortól, hogy tisztelje és ne ássa alá Izrael megválasztott kormányát” – írták. Hozzátették: Izrael nem egy „banán-köztársaság” és a miniszterelnök lépéseit a lakosság többsége támogatja – számolt be a BBC.
Izrael washingtoni nagykövete szerint a megjegyzések „kontraproduktívak” voltak. Beni Ganz a háborús kormány tagja és Benjamin Netanjahu első számú politikai ellenfele szerint: Schumer hibát követett el.
„Izrael erős demokrácia, és csak a polgárai határozhatják meg a vezetését és a jövőjét. Minden külső beavatkozás ebbe helytelen és elfogadhatatlan”
– mondta Ganz.
Az elmúlt hetekben a demokrata kormányzat egyre élesebb kritikákat fogalmazott meg Izraellel szemben. A BBC megjegyzi: ugyan az Egyesült Államok továbbra is Izrael legfontosabb szövetségese, de a Demokrata Párton belül egyre többen lázadnak Biden Izrael-barátnak tekintett politikája miatt.
Biden elnök az elmúlt hetekben figyelmeztette Jeruzsálemet, hogy ne támadja meg a dél-gázai Rafah városát, amely a Hamász utolsó fellegvára. Az amerikai elnök „vörös vonalnak” titulálta az inváziót, mivel a településen sok a civil.