Üzentek az írek az ukrán menekülteknek: véget ér az aranyélet
Írország csökkenteni fogja az újonnan érkező ukrajnai menekülteknek járó juttatásokat és a lakhatási támogatást is.
Nem terjesztik ki a család fogalmát, és az anyákat sem törlik ki az alkotmány szövegéből.
Nyitókép: Natalia Campos/Getty Images
***
Elbukott az a népszavazási kezdeményezés, amely átírta volna az ír alkotmánynak a családról és a nők társadalmi szerepéről szóló passzusait – számolt be róla a The Guardian. A szavazatszámláló központok szombati első eredményei azt mutatták, hogy jelentős többséggel nemmel szavaztak a népszavazáson.
A családügyi módosítás
a család fogalmának kiterjesztését javasolta
a házasságon alapuló kapcsolatról a „tartós kapcsolatokra”, például az élettársi kapcsolatban élő párokra és gyermekeikre. A gondozással kapcsolatos módosítás az „anya otthoni kötelezettségeire” való hivatkozást a „családtagok által nyújtott gondozás” elismerésére vonatkozó záradékkal javasolta felváltani.
„Egyértelmű, hogy a családügyi és a gondozással kapcsolatos népszavazás elbukott, a népszavazáson való részvétel tekintélyes részvétel mellett” – mondta Leo Varadkar, ír kormányfő, aki megígérte, hogy a kormány elfogja fogadni a végső eredményt.
A szavazás előestéjén Varadkar azt mondta, hogy a nem szavazat „visszalépés” lenne, amely rossz üzenetet közvetítene a nem házas pároknak, és fenntartaná a nőkkel kapcsolatos „nagyon régimódi nyelvezetet”. Az alkotmánymódosítás elutasítása nemcsak a kormány, hanem az ellenzéki pártok és érdekvédelmi csoportok számára is vereséget jelent, amelyek egységesen a módosítás melletti szavazást támogatták. A kormány a pénteken, a nemzetközi nőnap alkalmából tartott szavazást úgy harangozta be, mint lehetőséget arra, hogy
az 1937-es alkotmányba beágyazzák a befogadást és az egyenlőséget”.
A társadalmi változások miatt az alkotmányt már több alkalommal módosították. Egy 1995-ben tartott népszavazáson legalizálták a választók a válást, 2015-ben támogatták az azonos nemű párok házasságának lehetőségét, illetve 2018-ban a szavazók többsége hozzájárult az abortusz tilalmának eltörléséhez is.
A közvéleménykutatók szintén leszerepeltek, hiszen a felmérések többsége a voksolást megelőzően azt jósolta, hogy a népszavazáson az igenek kerülnek majd többségbe.
Ezt is ajánljuk a témában
Írország csökkenteni fogja az újonnan érkező ukrajnai menekülteknek járó juttatásokat és a lakhatási támogatást is.
***