Pozsonyból jelentkezett be Orbán Viktor: Robert Ficóval tárgyalt a magyar miniszterelnök
„Magyar-szlovák csúcs indul” – számolt be a találkozóról közösségi oldalán a magyar kormányfő.
A JPMorgan becslése szerint napi 900 ezer hordó finomítói kapacitás esik ki orosz oldalon.
Nyitóképünk illusztráció: Vyacheslav Madiyevskyy / NurPhoto / NurPhoto via AFP
A nyersolaj ára folyamatosan emelkedett december óta, mivel a vörös-tengeri húszi lázadók támadásaikkal geopolitikai feszültséget okoztak, miután több millió tonnányi nyersolaj és üzemanyagtermék rekedt a tengeren hosszabb ideig – írja a Világgazdaság.
Azóta az orosz finomítók ellen intézett ukrán dróntámadások – amelyekkel védekezik a megtámadott ország, nem a nyersanyag árát akarja felsrófolni – következményeként nőtt a feszültség, s nyomában az üzemanyagárak is. Hozzájárultak a dráguláshoz az iraki tervek is, melyek arról szóltak, hogy a következő hónapokban csökkentsék az olajexportot a legutóbbi OPEC+ korlátokhoz képest megállapított túltermelés kompenzálására.
A legutóbbi árfolyam-emelkedést az orosz termelési zavar hajtotta, miután az utóbbi időben több dróntámadás érte az olajfinomítókat,
felhajtóerőt gyakorolva az energiahordozók árára, növelve a nyersolaj iránti keresletet. A JPMorgan becslése szerint napi 900 ezer hordó finomítói kapacitás esik ki orosz oldalon.
Ez a fejlemény – attól függően, hogy meddig tartatnak a támadások és meddig húzódhat a helyreállítás – tartósabb kockázati felárat hozhat az olajpiacra, mint azok, amiket a vörös-tengeri decemberi támadások okoztak.