Biden megadta az engedélyt: az ukránok amerikai rakétákkal is lecsaphatnak Oroszországban
Ez sem a béke felé vezető út.
A biztonságpolitikai szakértő úgy véli, egy republikánus győzelem esetén fordulat állna be az amerikai politikában az orosz–ukrán háború kérdésében.
Ukrajna nem érte el azokat a katonai, politikai, gazdasági sikereket, amiket meghirdetett az elmúlt két évben, mióta tart a háború – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő, idézve Valerij Zaluzsnij vezérkari főnök szavait, aki szerint Ukrajna állóháborút folytat, és nincs abban a helyzetben, hogy stratégiai győzelmet érjen el. „Volodimir Zelenszkij (ukrán elnök) elképzelése az volt, hogy bármi áron támadni kell, bármi áron katonai sikereket kell elérni. Az előző NATO-csúcs előtt is sikert akart elérni, nem sikerült neki” − mondta Nógrádi, aki szerint
a kijevi vezetőt kimondottan irritálja, hogy Zaluzsnij népszerűsége nagyobb, mint az övé, ezért határozta el, hogy leváltja.
Az USA pedig most jóvá is hagyja a lépését.
„A feszültség folyamatosan nő, pár napja Zelenszkij felajánlotta Zaluzsnijnak, hogy legyen nagykövet vagy egy biztonsági tanácsadó testület főnöke − ez a megszokott és a minimum egy ilyen lemondatáskor. Ám ezt ő visszautasította, és a törés látványossá vált kettejük között” – magyarázta Nógrádi.
Hozzátette: tovább borzolja a kedélyeket, hogy az ukrán külügyminiszter arról nyilatkozott, miszerint aki nem látja, hogy Oroszország meg fogja támadni a NATO-t, az bolond.
Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyanakkor nemrég nonszensznek nevezte Joe Biden amerikai vezető hasonló riogatását. Biden úgy vélte, ha az oroszok nyernek a konfliktusban, megtámadhatnak egy NATO-tagállamot, ami viszont világháborúhoz vezetne.
A harmadik világháborút viszont nem lehet túlélni”
− húzta alá Nógrádi György.
„A világháborút minden normális politikus el akarja kerülni. Bármi áron, mert az az emberiség kipusztulásával járna. Ezzel a világ vezetői is tisztában vannak, többek között a NATO főtitkára is, a NATO legfontosabb parancsnokai is” − emelte ki a szakértő.
Rámutatott: az elmúlt napokban a német vezetők közül senki nem beszélt egy esetleges támadásról, a német védelmi miniszter, Pistorius egy hosszú interjúban fejtette ki, hogy nem vár orosz támadást, Olaf Scholz német kancellár sem vár ilyen támadást. „Senki nem akar a vezető politikusok közül háborút” − szögezte le Nógrádi
Szerinte fontos körülmény az is Ukrajna kapcsán, hogy hamarosan választás lesz az USA-ban, és jelenleg úgy tűnik, hogy Donald Trump a nagy esélyese a választásoknak, aki korábban azt nyilatkozta, hogy megválasztása esetén 24 órán belül fegyverszünetet ér el. Egy republikánus győzelem esetén így Nógrádi vélekedése alapján fordulat állna be az amerikai politikában az orosz–ukrán háború kérdésében.
Nyitókép: Ukrán tüzérség Donyecknél (Fotó: Diego Herrera Carcedo / ANADOLU / Anadolu via AFP)