Súlyos örményellenes atrocitásokról kaptunk információt Hegyi-Karabahból
Egyelőre meg nem erősített, tragikus értesülések érkeztek az azeriek által megtámadott örmény exklávéból.
Az örmények megsértődtek, amiért az a karabahi konfliktusban magukra hagyta őket Moszkva az azeriekkel szemben.
Drámai bejelentést tett Nikol Pashinjan örmény miniszterelnök – írta meg a Politico.
A politikus ugyanis közölte: Örményország felfüggeszti tagságát a Moszkva-vezette katonai szövetségben, a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetében (KBSZSZ), amelyben egyébként bő két évtizede tag. A főleg exszovjet országok részvételével felállított mini Varsói Szerződés ugyanis Pasinján szerint egyszerűen
„nem teljesítette biztonsági kötelezettségeit Örményországgal szemben”, ami pedig nem maradhat következmények nélkül.
Az oroszok ugyanis nem avatkoztak be érdemben, amikor a szomszédos Azerbajdzsán – amely egyébként nem is tagja a szervezetnek – tavaly újrakezdte az azeri-örmény konfliktust. Emlékezetes, a tavaly szeptemberi offenzívában Azerbajdzsán megszerezte/visszavette Arcah, vagy más néven Hegyi Karabah területét az ott regnáló de facto örmény köztársaságtól, miközben komoly atrocitások is történtek.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyelőre meg nem erősített, tragikus értesülések érkeztek az azeriek által megtámadott örmény exklávéból.
A korábbi, olykor hónapokig elhúzódó konfliktusokkal ellentétben a tavaly szeptemberi támadás huszonnégy óra alatt eredményt hozott az azerieknek, az orosz békefenntartók pedig nem igazán avatkoztak közbe a helyzet megoldására. Pontosabban:
sokan simán otthagyták a posztjukat, mielőtt jöttek volna az azeriek.
Akkor sem igazán csináltak semmit, amikor a fegyverletétel után etnikai tisztogatás kezdődött – már azon túl, hogy a bázisaikra beengedték a mészárlás elől menekülőket –, és százezernyi örmény menekült indult meg az anyaország felé. Itt részletesebben is foglalkoztunk a konfliktus történetével a fegyverletételig.
Ezt is ajánljuk a témában
A tragikus sorsú térségből most menekültáradat indul meg Örményország felé, a történelem során sokadszor. De egyáltalán mi volt ez a fura ék-államocska Azerbajdzsánban, és hogy került oda?
De vissza a KBSZSZ-hez. Pasinján már korábban közölte, az ukrajnai események hatására Moszkva képességei – többek között a tagállamok biztonságának garantálására – megváltoztak (értsd: meggyengültek).
Így Oroszország kevésbé hajlandó vagy képes megvédeni partnereit.
Hozzátette, Örményország most az EU-val és az Egyesült Államokkal együttműködve dolgozik azon, hogy megerősítse demokráciáját. Nem mellesleg a franciáktól rendeltek meg rengeteg harceszközt – fegyvereket, radarokat, éjjellátó szemüvegeket.
A dolog pikantériája az, amit a Politico is megjegyez:
Örményországban jelenleg is több ezer orosz katona állomásozik, a határait pedig ugyancsak ők ellenőrzik,
és ha Jereván azt akarja, hogy maradjanak, ki kell találni, hogyan folytatható az együttműködés. S Moszkva sem maradt rest a válasszal, Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára közölte, hogy Örményország nem nyújtott be hivatalos értesítést a döntésről, de bízik abban, hogy „örmény barátaink mindent elmagyaráznak nekünk”.
Kellemetlenebb pillanatban egyébként nem is jöhetett volna az örmény elfordulás az orosz vezetésnek; a kis ország önmagában is stratégiai jelentőséggel bír, nem csak azért, mert a régiót az itteni orosz erők segítségével tudják ellenőrzésük alatt tartani, de fekvése tágabb értelemben is fontos: Örményország a Kaukázus déli részein, Ázsia, a Közel-kelet és Európa közötti átjáró, amely Oroszország közel-keleti játszmáihoz is fontos híd, hídfőállás, ahonnan nem vonulhat ki, hiszen teret adna például az amúgy NATO-tag, és szintén a területben érdekelt Törökország térnyerésének.
A teljes szakítás azért is valószínűtlen, mert Örményország tagja az Eurázsiai gazdasági Közösségnek, a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok rendkívül fejlettek, az orosz befektetések az országban pedig – az energetikai, telekommunikációs és bankszektorban is – igen jelentősek.
De egy valószínű: katonai, geopolitikai téren az oroszok egy kicsi, de annál fontosabb szövetségesüket vesztették el.
***
Nyitókép: tapintható feszültség – Pasinján és Putyin Szentpétervárott – tavaly december 26-án. Forrás: Vladimir SMIRNOV / POOL / AFP