Nagy döntést hozhatnak Németországban: rögtön a választás után visszavonnák a sokat vitatott törvényt
Gazdaságilag és politikailag is bonyolult folyamat jöhet.
Egészen furcsa dolog van kibontakozóban Németországban.
Ha ezt Helmut Kohl és Mihail Gorbacsov megérték volna! A Wahlkreisprognose kutatóintézet egészen unikális térképpel jelentkezett.
A térképen az intézet pártpreferencia alapján színezte be Németország Bundestag-választókörzeteit. A fekete szín a jobbközép Kereszténydemokrata Uniót (CDU), a kék szín az Alternatíva Németországnak pártot (AfD), a piros szín Németország Szociáldemokrata Pártját (SPD), a zöld szín a Zöldeket takarja. Minél halványabb a szín, annál kisebb az adott választókörzetben az adott párt előnye.
A nagyvárosokon kívüli Nyugat-Németországban a CDU, a Berlinen kívüli Kelet-Németországban az AfD dominál –
mégpedig úgy, hogy CDU-Németország és AfD-Németország határai tökéletesen megfelelnek a hajdanvolt NSZK-NDK határnak.
A kivételek minimálisak: Lipcse északi részén a CDU, déli részén a Balpártból kivált Sahra Wagenknecht új pártja, a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) van hajszálvékony előnyben. A BSW áll orrhosszal az első helyen az egykori Karl-Marx-Stadtban, Chemnitzben is, Berlin pedig komplikált hely: Steglitz-Zehlendorf, Reinickendorf, Spandau, Tempelhof-Schöneberg, Neukölln és Charlottenburg-Wilmersdorf kerületekben a CDU-nak áll a zászló, Friedrichshain-Kreuzberg, a városközpont és Pankow lakói a Zöldekkel tartanak, Treptow-Köpenickben tartja magát a Balpárt, Lichtenberg és Marzahn-Hellersdorf pedig az AfD felé hajlik. Potsdam környéke az egyetlen, amely a kormányzó SPD-vel szimpatizál. Ezen túlmenően AfD-s egész Kelet-Németország.
Nyugat-Németországban viszont összesen két helyen tudott a protestpárt orrhosszal az élre törni, s ezek meglepő módon jómódú városi kerületek:
a Ruhr-vidéki Gelsenkirchen és Baden-Württemberg második legnagyobb városa, Mannheim.
Nyitókép: Institut Wahlkreisprognose