Közgazdász: A Financial Times cikke kész bohózat, egy haraggal teli idióta meséje
Phillip Pilkington szerint az EU stratégiája a legalapvetőbb közgazdasági ismereteket is nélkülözi.
Az EU láthatóan kezd teljesen kifordulni önmagából.
„A Financial Times a február elsejei EU-csúcs előtti véghajrában adta hírül, hogy az Unió a magyar gazdaság elleni összehangolt támadásra készül abban az esetben, ha Magyarország nem szavazza meg az Ukrajnának juttatandó további 50 milliárd eurós költségvetési támogatást. A francia Le Point-nak adott interjúban Orbán Viktor magyar miniszterelnök is megerősítette, nincs kétsége a kiszivárogtatott információk hitelessége felől.
A brit napilap egy, az Európai Unió Tanácsában dolgozó uniós tisztviselők által készített dokumentumra hivatkozva megírta, hogy Brüsszelben olyan stratégiát készítettek, amely a magyar gazdaság gyenge pontjain keresztül készültek megtámadni hazánkat. Spekulatív támadást intéztek volna a forint ellen, meggyengítették volna a befektetői bizalmat, hogy munkahelyeket tegyenek tönkre és ellehetetlenítsék a gazdasági növekedést.
A napilap szerint több állam- és kormányfő partner lett volna abban, hogy olyan nyilvános üzenetet küldjön a piacoknak, mely szerint Magyarország nem kaphat a jövőben uniós forrásokat. Ez is annak a stratégiának a része lett volna, amely azért készült, hogy elrettentse a külföldi gazdasági szereplőket a magyarországi befektetésektől.
A példátlan lépésre azért kerülhetett volna sor, mert Magyarország élt azzal a jogával, amelyet az uniós alapszerződések is biztosítanak. Történetesen, hogy saját érdekeit szem előtt tartva határozza meg a többéves uniós költségvetés módosításával kapcsolatos álláspontját, és mindaddig nem szavazza meg a módosítást, amíg számára is elfogadható tervezet nem készül.
Az országromboló stratégia, amelyet a Financial Times a »blokk« történetének »jelentős új lépéseként« jellemez, valójában azt mutatja, hogy az EU kezd teljesen kifordulni önmagából. Az EU-nak éppen az lenne a feladata, hogy erősebbé tegye a tagországokat, nem pedig az, hogy tönkretegye azokat. Ez nemcsak magától értetődő elvárás, hanem az EU alapszerződésekben előírt jogi kötelezettsége is.”
Ezt is ajánljuk a témában
Phillip Pilkington szerint az EU stratégiája a legalapvetőbb közgazdasági ismereteket is nélkülözi.
***
Nyitókép: Getty Images / iantfoto