Varázsradírral tüntetné el az AfD-t a német elit, ha már demokratikusan nem megy
Bíróságok, bankok, sajtó: mindenki gőzerővel dolgozik a demokratikus választójog kiüresítésén.
A magántalálkozók is gyanúsak Nancy Faesernek, aki mindenható titkosszolgálatot építene.
Offenzívába lendültek Németország népszerűtlen kormánypártjai az immáron a húsz százalékot meghaladó támogatottságú rendszerellenzéki párt, az Alternatíva Németországnak (AfD) ellen. Két hete számoltunk be arról, hogy a német kormánypártok megpróbálnak felkészülni arra az eshetőségre, hogy az AfD esetleg választást nyer – és igyekeznek minél több, eddig egyszerű parlamenti többséggel megváltoztatható jogszabályt az alkotmányba betonozni. Ez a folyamat bővült most új elemekkel.
Ezt is ajánljuk a témában
Bíróságok, bankok, sajtó: mindenki gőzerővel dolgozik a demokratikus választójog kiüresítésén.
A European Conservative közölt elemzést arról, hogy a szociáldemokrata Nancy Faeser belügyminisztériuma a gyülekezési jog korlátozására készül, és betiltana minden olyan tüntetést, melyeket „jobboldali szélsőséges” csoportok szerveznek.
Hogy ki a szélsőjobboldali, azt ugyanaz a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) döntené el, amely az AfD-t jelenleg is megfigyelés alatt tartja.
A tervek szerint innentől a BfV jogosult volna megparancsolni a helyi rendőrségeknek, illetve az éttermek, rendezvényhelyszínek működését szabályozó önkormányzati szerveknek, hogy ne biztosítsanak „szélsőjobboldali” összejövetelekhez helyszínt.
A lapnak nyilatkozva Joachim Kuhs, az AfD EP-képviselője elmondta: „Ezt a rendelkezést meghozhatják ugyan, de betartatni nem tudják. Az AfD által a hasonló intézkedésekkel szemben indított perek a múltban mindig sikeresek voltak.” Ugyanakkor nem mindenki ennyire derűlátó. Wolfgang Kubicki Bundestag-alelnök, a kormányzó liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) prominens tagja szerint a döntés „kockázatot jelent a demokráciára”. Kubicki szerint „érdemes feltenni a kérdést, hogy ki a veszélyesebb az alkotmányos rendünkre: azok, akik a megengedett szabályok keretein belül mozognak, vagy azok, akik kényükre-kedvükre korlátoznák a megengedett dolgok körét”.
A „szélsőjobboldaliak” gyülekezésének tilalma csak egy a belügyminisztérium nemrég beterjesztett szélsőjobboldal-ellenes akciótervének tizenhárom pontja közül,
melyekből egy mindenható titkosszolgálat felépítése és az ország második legnagyobb pártjára való ráuszítása rajzolódik ki.
A szociáldemokrata vezetésű belügyminisztérium „a demokrácia ellenállóképességének erősítése” érdekében az alkotmányba emelné az alkotmányvédelmi hivatal szervezeti és eljárási szabályait. A „szélsőjobboldal leküzdésére irányuló holisztikus megközelítés” jegyében kiterjesztenék a német titkosszolgálat megfigyelési és adatmegosztási jogköreit, megbénítandó az „új jobboldalt”, amely a minisztérium szerint „zsanérként kapcsolja össze a nem szélsőséges köröket és a szélsőséges (párt-)spektrumot” azáltal, hogy „állítólagosan polgári fellépéssel megpróbál a társadalmi közép egyes részeivel összeférhetőnek tűnni”.
Emellett a „szélsőjobboldali hálózatok anyagi forrásainak kiszárítása” érdekében lebontanák a pénzügyi adatok jogi védelmét, és hozzáférést engednének a titkosszolgálat számára az ingatlanpiaci tranzakciók regiszteréhez. A „transznacionális hálózatosodás zavarása” érdekében korlátoznák a „szélsőjobboldaliak” ki- és beutazását,
az „internetes gyűlölet leküzdése” nevében szigorítanák az internetes rendőrségi cenzúrát és tartalmak törlését ajánlanák az online platformszolgáltatóknak, illetve köteleznék is őket bizonyos dolgok törlésére.
Küzdenének továbbá a „külföldi befolyásolás és dezinformáció” ellen (ilyen rendelkezéseket a súlyos külföldi, köztük német kritikákat kapó magyar szuverenitásvédelmi törvény is tartalmaz), eltávolítanák a közszolgálatból és közszolgálati nyugdíjuktól is megfosztanák „az alkotmány ellenségeit”, azaz mindenkit, aki tiltott párthoz vagy szervezethez tartozik, szétvernék a szélsőjobboldali hálózatokat, szigorítanák a fegyverviselési szabályokat. Emellett több pénzt adnának „demokráciatámogató” projektekre, „szélsőjobboldal-ellenes” sportra és az antiszemitizmus társadalomból való kigyomlálására, továbbá segítenének azoknak a bevándorló hátterű közgyűlési, helyi és országos parlamenti képviselőknek, akik „szélsőjobboldali” gyűlöletbűncselekmények áldozataivá váltak.
Nyitókép: MTI/EPA/Hannibal Hanschke
Ezt is ajánljuk a témában
Három közelgő tartományi választáson is az AfD végezhet az élen, ezért „feltétlenül szükséges, hogy a katolikus egyház továbbra is világosan állást foglaljon”. Francesca Rivafinoli szemlecikke.