Antiszemita botrány rázta meg a Berlinale filmfesztivált
2024. február 28. 19:27
Palesztin-párti nyilatkozatokra használták a művészek a fesztivál díjátadó ünnepségét. A vezetőség szabadkozott.
2024. február 28. 19:27
5 p
7
24
175
Mentés
A Berlini Filmfesztivál vezetősége hétfőn közölte, hogy büntetőfeljelentést tettek, miután aktivisták feltörték a fesztivál egyik Instagram-oldalát, és antiszemita üzeneteket tettek ott közzé – számolt be az Euronews.
A hackerek által feltöltött posztok olyan kijelentéseket tartalmaztak, mint: „A népirtás az népirtás. Mindannyian bűnrészesek vagyunk.” Emellett „azonnali és tartós tűzszünetre” szólítottak fel Gázában.
Az egyik bejegyzésben ez állt: „A feldolgozatlan náci múltunktól kezdve a népirtó jelenünkig – mindig is a történelem rossz oldalán álltunk. De még nem késő megváltoztatni a jövőnket”.
A szervezők szerint a nyilatkozatok nem a Berlinalétól származnak, és nem képviselik a fesztivál álláspontját a gázai háborúval kapcsolatban.
„A Berlinale Panoráma szekciójának Instagram-oldalát rövid időre feltörték, és a közel-keleti háborúról szóló antiszemita képi-szöveges posztokat tettek fel oda a Berlinale logójával. Ezek a kijelentések nem a fesztiváltól származnak és nem képviselik a fesztivál álláspontját” – írták a közleményben.
Botrány a színpadon
A fesztivál szervezői igyekezetek elhatárolódni a díjazottak egy részétől, akik politikai állásfoglalásokat tettek.
Több művész is szükségét érezte, hogy Berlinben felszólaljon a zsidó állam ellen.
Az Arany Medvét elnyerő Mati Diop, mikor átvette a díjat kijelentette: „Palesztina mellett állok”. Ben Russell amerikai filmrendező pedig palesztin kendőt viselt a vörös szőnyegen.
Az est egyik legnagyobb botrányát Basel Adra és Yuval Abraham palesztin-izraeli filmes duó, a Berlinale-díjas No Other Land című dokumentumfilm készítői okozták. Adra köszönőbeszédében azt mondta, hogy nehéz ünnepelni, miközben palesztin honfitársait Gázában „lemészárolják”. Felszólította Németországot, hogy „tartsa tiszteletben az ENSZ felhívásait, és ne küldjön több fegyvert Izraelnek”.
Kai Wegner berlini polgármester bírálta a beszédet. Az X-en azt írta: „Az antiszemitizmusnak nincs helye Berlinben, és ez a művészeti életre is érvényes. Elvárom a Berlinale új vezetőségétől, hogy az ilyen incidensek ne fordulhassanak többé elő.”
A berlini szervezők azt nyilatkozták, hogy a díjazottak
„néha egyoldalú és aktivista kijelentéseikkel személyes véleményüket fejezték ki.”
„Semmilyen módon nem tükrözik a fesztivál álláspontját” – tették hozzá, ismét elhatárolódva a Palesztinát támogató megjegyzésektől.
Nyitókép: Monika Skolimowska / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
„Nem vagyok jós, de félek. Szerintem káosz és belháborúk után Európa különböző civilizációjú szigetekre bomlik szét.” Tatár György vallásfilozófust kérdeztük civilizációnk jelenéről és jövőjéről.
Miért gondolnánk, hogy bármi is megkülönbözteti őt azoktól az antiszemitáktól, akik kampós orrú pénzembereknek állítják be a zsidókat? – teszi fel a kérdést Szalai Kálmán.
Brazíliában az ügyészség eljárást kezdeményezett egy izraeli turistával szemben, mert korábban harcolt az IDF-ben. Mi ennek a jelentősége, és miért ült fel újabb ország az antiszemita vonatra?