Oroszok ezreit deportálja Lettország
Aki nem megy magától, azt erőszakkal elszállítják.
Lettország két éve jelentette be, hogy kiutasítanak az országból minden olyan orosz személyt, aki nem rendelkezik lett állampolgársággal és nem beszéli a nyelvet.
Nem sérti Lettország alkotmányát a határozatlan idejű tartózkodási engedély megszerzéséhez az orosz állampolgárok számára előírt lett nyelvvizsga – áll a balti állam alkotmánybíróságának csütörtökön nyilvánosságra hozott határozatában. A taláros testület szerint jogos és arányos az a követelmény, hogy a határozatlan idejű tartózkodási engedély megszerzéséhez szükség van a mindennapi élethez szükséges lett nyelvismeret bizonyítására.
Ezt is ajánljuk a témában
Aki nem megy magától, azt erőszakkal elszállítják.
„Ez úgy is értékelhető, hogy a külföldi állampolgár tiszteletet tanúsít Lettország, a lett társadalom és kultúra iránt” – jelentette ki Aldis Lavins, az alkotmánybíróság elnöke. Az Ukrajna ellen indított orosz háború nyomán a lett parlament 2022 őszén megszigorította az orosz állampolgárok tartózkodási engedélyére vonatkozó szabályokat. Azoknak közülük, akik továbbra is Lettországban akarnak legálisan élni, határozatlan idejű tartózkodási engedélyért kell folyamodniuk, amelynek – kevés kivételtől eltekintve – előfeltétele a lett nyelv mindennapi élethez szükséges ismeretének nyelvvizsgán történő bizonyítása. Ennek határidejét idén szeptember 1-jében állapították meg.
Az érintettek panaszt emeltek az új szabályok ellen, úgy ítélték meg, hogy azok sértik a magánélet tiszteletben tartásához fűződő jogukat és a bizalom elvét. Lavins közölte, hogy az alapvető jogok korlátozását nemzetbiztonsági szempontok indokolják, a geopolitikai helyzet miatt csak olyan külföldi maradhat Lettországban, aki nem jelent veszélyt az államra, illetve társadalomra. Az 1,9 milliós, Oroszországgal határos Lettország lakosságának egynegyedét orosz ajkúak teszik ki, akik nagyrészt még a szovjet időkben telepedtek le ott. Az új szabályozás miatt, amely hatósági adatok szerint hozzávetőleg 20 ezer embert érint, heves társadalmi vita alakult ki. A parlament ezért a kormány javaslatára két évvel meghosszabbította a nyelvvizsga letételére megszabott határidőt. Azokra, akik addig nem teszik le a nyelvvizsgát, kiutasítás vár.
(MTI)
Nyitókép: BRITTA PEDERSEN / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP