Financial Times: végleg megvonhatnak minden uniós forrást Magyarországtól, ha újból vétót kap az ukrajnai támogatás
A kiszivárgott dokumentumokból kiderül, mi lehet az EU döntéshozóinak stratégiája – a tét 50 milliárd euró.
Didier Reynders szerint addig értelmetlen magasabb fokozatba kapcsolni a jogállamisági eljárást, amíg nincs konszenzus az ügyről.
Az Európai Bizottság addig nem fogja a 7. cikk szerinti, úgynevezett nukleáris opciót alkalmazni Magyarországgal szemben az alapvető jogok megsértése miatt, amíg a tagállamok között nem alakul ki erős többség az ügyben – számolt be róla az Euronews.
Nem lehetséges, hogy a Bizottság a folyamat során döntést hozzon”
– mondta Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa hétfő délután.
Az Európai Parlament a hónap elején megszavazott állásfoglalásában azt követelte, hogy a 7. cikk „a második sebességbe kapcsoljon”, és állapítsa meg az alapvető jogok „súlyos és tartós megsértését” Magyarország vonatkozásában. Ehhez az új lépéshez azonban az Európai Bizottságnak vagy a tagállamok egyharmadának az írásbeli javaslatára van szükség.
„A Bizottságban jelenleg nincs olyan döntés, amely a 7. cikk szerinti következő lépést indítaná el” – mondta Reynders az európai ügyekért felelős miniszterek brüsszeli ülése után. „Ennek az oka nagyon egyszerű” – tette hozzá, ugyanis az Európai Tanácson belül hiányzik Magyarország ügyében a konszenzus.
„Nincs annál rosszabb, mint amikor valaki csak azért nyújt be egy javaslatot, hogy aztán elutasítsák”
– mondta Reynders az újságíróknak. „Ha a Tanácsban egyértelmű jelzés érkezik a lehetséges többségről vagy minősített többségről, vagy a végén, talán még nem is annyira, az egyhangúságról a döntés meghozatalához, akkor a Bizottság természetesen követni fogja a tagállamok álláspontját” – tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
A kiszivárgott dokumentumokból kiderül, mi lehet az EU döntéshozóinak stratégiája – a tét 50 milliárd euró.
***
Nyitókép: MTI/EPA/Ronald Wittek